Newsy

Kina wznawiają działalność! Jakie filmy czekają na widzów?

Newsy

siedzenia w kinie, na jednym maseczka

Znów możemy pójść do kina, ale też teatru, opery i filharmonii! Od piątku 21.05 otwierają się kina studyjne, lokalne i multipleks Helios. Pozostałe kina sieciowe pozostają jeszcze zamknięte. Multikino i Cinema City wznawiają działalność w przyszłym tygodniu. Znane są szczegóły otwierania kin w Warszawie. Jakie filmy będzie można w nich obejrzeć?

W repertuarze otwieranych po długiej przerwie kin m.in. premierowe pokazy "Ludzkiego głosu" Pedra Almodovara i "Ojca" Floriana Zellera oraz przedpremiera oskarowego "Nomadland" Chloe Zhao.

W środę 12 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 21 maja działalność w przestrzeni zamkniętej będą mogły wznowić instytucje kultury – kina, teatry, opery i filharmonie. Na początku planowano to od 29 maja, ale ostatecznie ich otwieranie przyspieszono. Instytucje te mogą udostępniać publiczności do 50% dostępnych miejsc. Mają też obowiązek przestrzegać zasad reżimu sanitarnego, a uczestnicy wydarzeń w dalszym ciągu nie mogą spożywać na miejscu napojów i posiłków.

Które kina otwarte w Warszawie?

Kino Muranów

W Warszawie od piątku będzie czynne kino Muranów, które tuż po północy, przedpremierowo wyświetli film "Na rauszu" Thomasa Vinterberga - nagrodzony Oscarem za najlepszy film międzynarodowy.

Zaplanowano także inne seanse:

 • przedpremierowy pokaz filmu "Nomadland" Chloe Zhao - laureata Oscara w kategorii najlepszy film 2021
 • "Minari" Lee Isaaca Chunga
 • "La Gomery" Corneliu Porumboiu
 • premiera "Ludzkiego głosu" Pedra Almodovara.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu Jakub Gutek z kina Muranów:

Zdecydowaliśmy, że otworzymy się we wcześniejszym możliwym terminie. Widzowie czekają, są spragnieni kina, my też nie możemy się doczekać, aż ponownie spotkamy się w Muranowie. (...) Pilnujemy odstępów między miejscami w salach, pilnujemy zakładania maseczek, dezynfekcji itd. Mamy poczucie, że w kinie stosunkowo łatwiej to kontrolować niż w innych miejscach czy usługach. Dodatkowo w czasie seansu ludzie nie rozmawiają, emisja wirusów jest więc naprawdę bardzo mocno ograniczona.

Kino Elektronik

Od 21 maja otwarte będzie również kino Elektronik. Menadżer kina Marlena Gabryszewska powiedziała:

Kina studyjne nie korzystają z ulg czynszowych, więc dla nas każdy tydzień grania dłużej to szansa na powracanie do normalności, zwłaszcza w tak trudnym okresie jak teraz, gdy zaczynamy konkurować z ładną pogodą i urlopami i przy zakończonym 30 kwietnia programie pomocowym PISF. Prowadzone są prace nad jego przedłużeniem i mocno trzymamy za nie kciuki, ale póki oficjalnie to nie nastąpi kina studyjne przez cały maj pozostają bez żadnego wsparcia. (...) Przyśpieszenie otwarcia być może trochę rozluźni bardzo bogaty kalendarz czerwcowych premier, a na pewno da szansę małym arthouse'owym tytułom, by zaistnieć bez konkurowania z dużymi tytułami (...) Świetnego repertuaru nie zabraknie. Planujemy w repertuarze takie hity, jak "Nomadland", "Minari", "Na rauszu", "Ojciec", czekamy na polskie produkcje "Sweat", "Śniegu już nigdy nie będzie". Wrócimy także do starszych tytułów, które świetnie radziły sobie przed lockdownem i nie zdążyły się zgrać "Obiecująca. Młoda. Kobieta" czy "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Kino Iluzjon

W piątek otwiera się również kino Iluzjon, w którym będzie można obejrzeć m.in. "Twarze, plaże" Agnes Vardy i "M - morderca" Fritza Langa. Odpowiedzialna za kontakty kina z mediami Eliza Łukomska przekazała:

W pierwszych tygodniach po wznowieniu działalności kina skupimy się na repertuarze retro. Powrócimy do cyklu Retrodreszcze , zaplanowaliśmy również cykl Europejskie wakacje.

Inne kina

W najbliższy weekend swoje sale otworzą również kina Luna, Kinoteka, Amondo oraz Helios Blue City, podobnie jak wszystkie kina tej sieci w całej Polsce. W komunikacie kina poinformowano:

W repertuarze, poza regularnymi seansami, znajdziecie dla siebie także różnorodne projekty specjalne. Oczywiście zadbamy także aby każdy z Was czuł się komfortowo podczas filmowych wizyt, naturalnie będziemy stosować się do wszelkich wymogów dotyczących higieny i bezpieczeństwa

Multikino ogłosiło, że wznowi działalność 28 maja, a więc nieco później od reszty, ale dzień wcześniej niż pierwotnie planowano. Decyzję wyjaśniono w komunikacie:

Podczas konferencji, która odbyła się 28 kwietnia br., zostaliśmy poinformowani, że kina mogą zostać otwarte 29 maja br. Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy termin. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym.

Multikino zapowiedziało tytuły filmów, które będzie można obejrzeć w jego salach w pierwszych dniach po otwarciu:

 • "Nomadland"
 • "Ojciec"
 • "Minari"
 • "Co w duszy gra"
 • "Cruella"
 • "Krudowie"
 • "Godzilla vs Kong"
 • "Szybcy i Wściekli 9"

Filmy polskie:

 • "Druga połowa"
 • "Magnezja"
 • "W jak Morderstwo"

Multikino nie zapomina też o fanach piłki nożnej. Już 29 maja w wybranych kinach sieci kibice będą mogli obejrzeć finał Ligi Mistrzów, a kilka tygodni później – wybrane mecze EURO 2021.

28 maja otwiera się również sieć Cinema City. W repertuarze m.in.:

 • "Cruella"
 • "Nomadland"
 • "Mortal Kombat"
 • "Drugą połowa"

Zobacz też:

Oscary 2021. Poznaliśmy tegorocznych laureatów

"Kino 2021. Nowe historie". "Rozstrzał gatunków i długości filmów jest olbrzymi"

Gwiazdy i organizatorzy festiwali ogłaszają letnie koncerty. Kto i gdzie zagra?

Zobacz video: Kina i teatry ponownie otwarte w Anglii. Uroczyste przecięcie wstęgi na West Endzie

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości