Newsy

Nieoficjalnie: będą kolejne obostrzenia. Czy wśród nich ma być zakaz przemieszczania się w czasie Wielkanocy?

Newsy

TVN24

Według nieoficjalnych doniesień polski rząd szykuje się do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Plan miałby zostać zrealizowany na początku następnego tygodnia. Wszystko jednak zależy od danych dotyczących zakażeń, które ukażą się w środę i czwartek. Takie informacje podał portal Wirtualna Polska.

Lockdown w Polsce. Rząd planuje nowe obostrzenia?

Według ustaleń portalu, jeśli liczba nowych zachorowań osiągnie stan powyżej 30 tys. dziennie albo liczba zgonów ponownie zacznie się zbliżać do 500 - polski rząd wprowadzi dodatkowe obostrzenia. Za kolejnymi ograniczeniami ma również przemawiać trudna sytuacja w służbie zdrowia, a także rosnąca w szybkim tempie liczba zajętych łóżek (23 marca podano, że w szpitalach przebywa 26 075 chorych na COVID-19, czyli o 1438 osób więcej niż poprzedniej doby).

Zdaniem informatorów portalu, kluczowe mają być dane ze środy i czwartku. - Nieoficjalnie, właśnie w czwartek, rząd ma ogłosić kolejne obostrzenia związane z pandemią. Odpowiednie przepisy miałyby się ukazać pod koniec tygodnia. A zaostrzenie przepisów weszłoby w życie od północy z niedzieli na poniedziałek - czytamy na wp.pl.

Według rządowych źródeł, rozważane są:

  • zmniejszenie liczby osób w sklepach,
  • zmniejszenie liczby osób w kościołach,
  • zamknięcie marketów budowlanych, sklepów RTV/AGD,
  • przemieszczanie się jedynie w gronie osób bliskich (rodziny) - rozwiązanie to ma dotyczyć podróży w czasie Wielkanocy.

Z ustaleń portalu wynika również, że kościoły i cmentarze będą otwarte w Wielkanoc, natomiast święcenie pokarmów ma być zorganizowane w większym reżimie sanitarnym.

Czy będzie zakaz przemieszczania się?

Według informatorów Wirtualnej Polski, rząd Mateusza Morawieckiego nie planuje wprowadzić zakazu przemieszczania się, będzie jednak apelował o pozostanie w domach.

Jak przypomina portal, kilka dni temu Sąd Najwyższy wypowiedział się ws. wyroków skazujących na kilkusetzłotowe grzywny za naruszenie zakazu przemieszczania się.

- SN uwzględnił trzy kasacje wniesione przez Rzecznika Praw Obywatelskich i orzekł, że ustanowienie zakazów ograniczających wolności konstytucyjne w rozporządzeniu było niezgodne z prawem. Z naszych informacji wynika, że rząd nie będzie przed Świętami próbował podważać wyroku Sądu Najwyższego - czytamy na wp.pl.

Zobacz: Ministerstwo zdrowia: Duży niepokój budzi to, co się dzieje w województwie śląskim i mazowieckim:

>>> Zobacz także:

Edyta i Cezary Pazurowie w podróży poślubnej. Pieniądze zbierali przez 13 lat, teraz są w raju: "Zasłużyliśmy na to"

W przeciągu 1,5 roku Ania urodziła dwie pary bliźniąt. "Myślałam, że doktor żartuje"

Dramatyczny koniec związku Nathalii i Dawida w "Hotelu Paradise 3". "Nigdy ci tego nie wybaczę"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: Wirtualna Polska

Pozostałe wiadomości