Newsy

Unikey - pomysłowe narzędzie studenta AGH na czas pandemii: "Jest wygodny w użyciu oraz wytrzymały"

Newsy

dragana991/Getty Images

Daniel Wieczorek, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wynalazł sprzęt do bezdotykowego otwierania drzwi w miejscach publicznych, a także trzymania uchwytów i poręczy podczas jazdy w komunikacji miejskiej. Narzędzie nosi nazwę Unikey, a praca nad nim trwała ok. trzy miesiące.

Daniel Wieczorek postanowił stworzyć przyrząd, dzięki któremu można rozwiązać problem używania jednorazowych rękawiczek czy woreczków foliowych w miejscach publicznych, np. sklepach i komunikacji miejskiej.

Unikey - czym różni się od podobnych narzędzi

Daniel Wieczorek wyjaśnił, że cechą odróżniającą narzędzie od podobnych, dostępnych na rynku, jest to, że można jednocześnie nacisnąć klamkę i potem popchnąć drzwi nie dotykając ich ręką.

W procesie projektowania Unikey celem było stworzenie przyrządu, który jest w pełni funkcjonalny, wygodny w użyciu oraz wytrzymały. Kształt, wielkość oraz materiał, z jakiego wykonałem narzędzie, zostały dobrane na drodze wielu testów i prób. Wyjątkową cechą, wynikającą z kształtu oraz wytrzymałości materiału, jest możliwość naciskania klamki i jednoczesnego operowania drzwiami

– wyjaśnił student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

Wysoka jakość materiałów

Przedmiot, jak podała uczelnia, został wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego - poliacetalu, który jest biokompatybilny - używany też w protezach, implantach, przyrządach chirurgicznych - a także odporny na środki dezynfekcyjne.

Unikey już w sprzedaży

Projekt jest realizowany w ramach startupu założonego przez studenta AGH. Narzędzie w całości wykonywane jest w Polsce i zostało już wprowadzone do sprzedaży. Unikey został także zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i jest chroniony wzorem wspólnotowym.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obostrzenia w 19 wytypowanych powiatach.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Rada Ministrów wprowadza nowe zakazy w międzynarodowym ruchu lotniczym. 45 krajów na liście

Koronawirus - zamknięto ośrodek wypoczynkowy. Sanepid poszukuje wczasowiczów

McDonald's w Dąbrowie Górniczej zamknięty z powodu koronawirusa. Sanepid bada sprawę

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP/agh.edu.pl

Pozostałe wiadomości