Newsy

Służby sprawdzą, czy nosimy w sklepach maseczki? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń

Newsy

conceptual,fashion,advertising/Getty Images

Kontrole dotyczące przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa przez klientów i personel sklepów zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zamierza rekomendować także rejestrację wesel, która pomoże w przeprowadzaniu dochodzeń epidemicznych. Na czym będzie polegała?

Koronawirus w Polsce - ogniska zakażeń

Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy mamy do czynienia z drugą falą pandemii koronawirusa, minister zdrowia ocenił, że trudno jest jeszcze o tym mówić. Jego zdaniem, wzrost zakażeń w ostatnich dniach, to efekt "rozluźnienia" w przestrzeganiu reżimów sanitarnych oraz "paru ognisk z imprez rodzinnych, a to wesel, a to różnych spotkań".

Minister wskazał także na "duże ogniska" w kopalniach i zakładach produkcyjnych.

Tam też się pojawiają dosyć wysokie liczby zakażonych

- zaznaczył, wyrażając jednak nadzieję, że w tym tygodniu "te "liczby spadną". Podsumowując ocenił, że to nie druga fala, a "falowanie". Odnosząc się z kolei do pytania o poziom transmisji zakażania się w codziennych sytuacjach, m.in. na ulicach, w sklepach, punktach usługowych, czy użyteczności publicznej, Szumowski potwierdził, że poziom tej transmisji "na szczęście jeszcze nie jest taki duży".

Minister zaznaczył, że poziomo transmisji poziomej zakażeń zależy "tylko i wyłącznie od tego, czy będziemy zachowywali się rozsądnie, czy będziemy nosili maseczkę, czy przyłbicę w sklepie".

Tutaj nie ma naprawdę żadnych wymówek medycznych, bo gdy ktoś nie może maseczki nosić, to może nosić przyłbicę

- podkreślił.

Koronawirus w Polsce - kontrole w sklepach

Jak zapowiedział,

rozpoczynamy w związku z tym w tym tygodniu kontrolę w sklepach, kontrolę wykonywaną zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki

Na uwagę, że wiele osób zasłania usta, ale nadal ma odsłonięty nos, Szumowski podkreślił, że zgodnie z przepisami "zasłaniamy nos i usta". Według niego, "nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, która dochodzi do człowieka". Dodał, że "na palcach jednej ręki można policzyć" przeciwwskazania medyczne do noszenia maseczki, a gdy noszenie jej powoduje u kogoś dyskomfort psychiczny, to może nosić przyłbicę.

Pytany, czy za źle noszoną maseczkę będzie można dostać mandat, szef MZ odparł:

zacznijmy od tego, że jak ktoś nie ma maseczki, po prostu nie zasłania nic, to wtedy na pewno służby powinny zareagować

Szef resortu zdrowia był też pytany, czy wzrost liczby zachorowań może wynikać z wyjazdów wakacyjnych i często tłumnego spędzania wakacji, np. na plażach czy w górach.

Ponad 60 proc. nowych zakażeń jest w dwudziestu kilku powiatach. To pokazuje, że to naprawdę jest ogniskowe, że to nie jest kwestia nawet turystyki, ani też - a takie głosy się też podnosiły ostatnio w prasie - że to kwestia wyborów (prezydenckich). Bo gdyby tak było, to byśmy mieli w całej Polsce wzrost podobny, a mamy w województwie warmińsko-mazurskim pięć osób, a w śląskim 191 i w małopolskim 76

- powiedział.

Rejestracja wesel

Przekonując, że to jest kwestia "dużych ognisk" zakażeń w zakładach pracy i na niektórych weselach, minister zapowiedział możliwość wprowadzenia zmian przepisów.

Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel, po to, żebyśmy mogli przeprowadzić potem dochodzenie epidemiczne

- zaznaczył.

Przypomniał, że na weselu może być najwyżej 150 osób i apelował, aby tego przestrzegać.

Według szefa GIS, Jarosława Pinkasa, w rejestrze miałyby się znaleźć informacje dotyczące miejsca organizacji wesela i liczby zaproszonych gości.

Wydawało nam się, że wesela będą bezpiecznie. Sytuacja doprowadziła do tego, że wiemy, że wesela są zbyt duże - czasem trzykrotnie większe niż nasze rekomendacje, są tam starsi ludzie. Jest tam naprawdę kompletny brak dystansowania

- stwierdziła szef GIS, a następnie dodał:

Proszę kontrolę przyjąć z należytą atencją. Robimy to dla weselników, nie robimy tego w celu łupienia weselników i nakładania na nich mandatów

Koronawirus w Polsce - statystyki

W niedzielę przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzonych w ostatniej dobie zakażeniach koronawirusem u kolejnych 548 osób i śmierci 10 osób w wieku od 55 do 95 lat. Wszystkie osoby - według MZ - miały choroby współistniejące.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosiła w niedzielę 46 894, z czego 1731 osób zmarło.

>>> Zobacz także:

Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Ukraina ogłasza kwarantannę dla osób wjeżdżających z Polski. Jest kilka wyjątków

Pierwszy pies śmiertelną ofiarą koronawirusa. Jakie miał objawy?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości