Newsy

Koronawirus w Polsce. Kina i sklepy będą kontrolowane przez policję

Policja radiowóz

Fot. Mustang_79 / Getty Images

Newsy

Koronawirus w Polsce. Kina i sklepy będą kontrolowane przez policję

Policja radiowóz

Fot. Mustang_79 / Getty Images

Policja i inne organy państwowe mają sprawdzać, czy Polacy i przebywający w naszym kraju cudzoziemcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa i narzuconych limitów, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych. Rzecznik rządu, Piotr Müller wskazał, że weryfikacja obejmie m.in. sklepy, restauracje i kina.

Koronawirus w Polsce wyższe kary?

Rzecznik rządu poinformował, że podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego nie rozmawiano o ewentualnym podwyższaniu kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Kontrole w kinach i sklepach

Zaznaczył, że dyskutowano natomiast o konieczności egzekwowania już obowiązujących zasad m.in. przez inspekcję sanitarną, inspekcję pracy oraz policję.

Można się spodziewać, że faktycznie takie działania będą podejmowane, w szczególności w zakresie ochrony osób w przestrzeniach zamkniętych, jak sklepy, restauracje, kina - tego typu miejsca, gdzie jest więcej ludzi

- powiedział rzecznik rządu.

Nie stawiałbym tezy, że w ciągu kilku najbliższych dni nastąpi jakieś zaostrzenie przepisów, natomiast bez wątpienia (...) organy państwowe będą weryfikowały, czy są przestrzegane te limity, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych

- dodał.

Jakie restrykcje obowiązują?

Epidemia trwa i każdego dnia odnotowywane są setki kolejnych zakażeń. Przypominamy, do których nakazów trzeba się stosować:

  • Nos i usta należy zasłaniać w przestrzeni zamkniętej, na przykład w sklepach, komunikacji, kinie, a także w przestrzeni otwartej, gdy nie ma się możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które mają problemy z oddychaniem lub z innych powodów zdrowotnych nie mogą zasłaniać ust i nosa.
  • Dystans społeczny nadal obowiązuje. Pamiętajmy o zachowywaniu 1,5-metrowego odstępu.
  • W komunikacji miejskiej może przebywać tyle osób, ile jest miejsc siedzących, jeżeli tylko takie są, albo tyle, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.
  • W koncertach i innych wydarzeniach rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni, od 20 lipca może uczestniczyć więcej niż 150 osób, oczywiście z zachowaniem zasad dystansu społecznego.
  • Nie ma limitu osób uczestniczących w obrzędach religijnych. Obowiązują maseczki i dystans społeczny.

Nowy Jork, USA. - Młodzi ludzie nie są niepokonani - przestrzegł dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa wśród młodych ludzi.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Dym papierosowy przenosi koronawirusa? Wirusolog: "Wydychane przez palacza opary zawierają w sobie kropelki śliny"

Maseczki obowiązkowe niemal w całej Europie, nawet na plażach. Sprawdź, gdzie możesz zapłacić wysoką grzywnę

Wesele w dobie koronawirusa – iść czy nie iść? Lekarz: "Trzeba przeanalizować swoje indywidualne czynniki ryzyka"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
57
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0