Newsy

Ukraina ogłasza kwarantannę dla osób wjeżdżających z Polski. Jest kilka wyjątków

granica

Gerd Altmann/Pixabay

Newsy

Ukraina ogłasza kwarantannę dla osób wjeżdżających z Polski. Jest kilka wyjątków

granica

Gerd Altmann/Pixabay

Jeśli ktoś planuje wyjazd na Ukrainę, musi się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Tamtejszy rząd umieścił Polskę na liście krajów o podwyższonym ryzyku koronawirusa. Osoby wjeżdżające z naszego muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Podobnie jak ci, którzy dwa tygodnie przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywali na terytorium Polski. Kto nie będzie objęty ukraińską kwarantanną?

Koronawirus w Polsce - Ukraina ogłasza kwarantannę  

Ukraina umieściła Polskę na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19; osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Taka informację podaje rządowy serwis gov.pl.

Obowiązkiem kwarantanny mają zostać objęte też osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski.

Od obowiązku kwarantanny dla wjeżdżających z Polski są wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte m.in. dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

Ukraina: kwarantanna dla osób z Polski 

Kwarantannę na Ukrainie odbywa się w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji "Działaj w domu". Jak wyjaśniono w komuniakcie, po otrzymaniu powiadomienia przez aplikację osoba objęta kwarantanną musi zrobić zdjęcie twarzy, które będzie zgodne ze zdjęciem referencyjnym zrobionym na początku kwarantanny. Zapewniono, że wiadomości nie będą wysyłane w nocy.

Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji jeszcze przed przybyciem na granicę. Podkreślono przy tym, że aplikacja "Działaj w domu" może być zainstalowana tylko na ukraińskich numerach telefonów.

Podstawą do zakończenia kwarantanny jest otrzymanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, przeprowadzonego nie później niż 48 godzin po wjeździe na Ukrainę.

Koronawirus w Polsce

W ostatnich dniach w Polsce notuje się wysoki poziom zakażeń koronawirusem. W niedzielę 2 sierpnia resort zdrowia poinformował o kolejnych 548 potwierdzonych zakażeniach; w ciągu doby zmarło 10 osób. W sumie odnotowano już prawie 46,9 tys. zakażeń. Zmarło 1731 osób. 

Kolejne wesele, kolejne ognisko. Troje zakażonych, a ponad 100 osób na kwarantannie po uroczystości, która odbyła się 18 lipca we Wrocieryżu w woj. świętokrzyskim. Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Rekordowy bilans koronawirusa w Polsce. "Ta liczba pokazuje, co może być dalej"

Koronawirus w Polsce. Kina i sklepy będą kontrolowane przez policję

Lena Dunham przeszła koronawirusa. Ciężkie dolegliwości utrzymywały się u aktorki przez trzy tygodnie

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
90
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0