Newsy

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Czy rząd rozważa otwarcie zapisów dla wszystkich obywateli?

Newsy

Moment RF LEREXIS/Getty Images

Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień, który był gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia zapowiedział zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Są one związane ze zwiększeniem dostaw szczepionek do Polski.

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień

- Przygotowujemy zmiany w Narodowym Programie Szczepień, będziemy rozstrzygali, czy trzymać się dotychczasowej zaproponowanej kolejności szczepień, czy w związku z zapowiedziami zwiększenia dostaw szczepionek będziemy szukać innych rozwiązań - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

I choć stwierdził, że niektóre ze zmian poznamy już w najbliższy piątek, jego wypowiedź sprowokowała dalsze pytania dziennikarza, który rozmawiał z Dworczykiem na antenie. Odpowiedź na najważniejsze z nich, czyli, czy rząd rozważa otwarcie zapisów dla wszystkich obywateli, nie jest do końca jasna:

- To jest jeden z rozważanych wariantów, przejście do pełnych szczepień populacyjnych. Czyli bardzo szybkiego szczepienia z możliwością zapisywania w kolejności rocznikami i uruchamiania bardzo szybkiego kolejnych grup, które mogą się zapisywać. Ale tu decyzje jeszcze nie zapadły - podkreślił na antenie pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Narodowy Program Szczepień: podano ponad 5 milionów szczepionek

W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało dotąd 3 289 482 Polaków. Z tej grupy ponad połowa (1 788 446) dostała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 077 928 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 60-69 lat (rocznik 1952-1961). Z kolei w środę o godz. 14 w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym w Warszawie zostaną zainaugurowane szczepienia służb mundurowych.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych czterech, pięciu tygodni do Polski trafi 7 mln dawek szczepionek. Przypomniał, że oprócz dostępnych preparatów firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna, od kwietnia będziemy otrzymywać również szczepionkę Johnson & Johnson. Szef rządu wyraził nadzieję, że do końca kwietnia zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką będzie kolejnych 7 mln osób. Dodał, że rosnąca liczba szczepionek jest najlepszym remedium na zwalczenie epidemii i powrót do normalnego życia.

To zdaniem epidemiologów spowoduje, że ta fala powinna wygasać

- podkreślił.

Nowy harmonogram szczepień - konferencja prasowa

Szczegóły dotyczące zmian w Narodowym Programie Szczepień minister Michał Dworczyk przedstawi podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, która odbędzie się we wtorek 30 marca o godz. 15:00.

Zobacz wideo: "Wraca zaufanie do AstraZeneki". Od wczoraj zgłosiło się ponad milion osób na szczepienia

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości