Newsy

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem wśród dzieci. Lekarz: "To wynik poluzowania reżimu sanitarnego"

Newsy

dragana991/Getty Images

W Polsce, wśród osób zakażonych koronawirusem jest sporo dzieci. Według lekarzy wzrost zachorowań wynika z poluzowania reżimu sanitarnego. - Głównie są to dzieci z wesel, kolonii, po uroczystościach pierwszokomunijnych czy po bierzmowaniu - powiedziała dr Lidia Stopyra z jednego z krakowskich szpitali.

Koronawirus u dzieci

Jak podaje portal TVN24.pl, w piątek, 17 lipca 2020 r. do krakowskiego szpitala im. Stefana Żeromskiego trafiło 17 dzieci zakażonych koronawirusem. Po przebadaniu piątka z nich musiała być hospitalizowana, a reszta została skierowana na domową izolację.

Ten wzrost zachorowań wynika z poluzowania reżimu sanitarnego. Głównie mamy dzieci z wesel, kolonii, po uroczystościach pierwszokomunijnych czy po bierzmowaniu

- powiedziała dr Lidia Stopyra, ordynatorka oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w krakowskim szpitalu.

Na jej oddziale najmłodszy pacjent z Covid-19 ma trzy miesiące, a najstarszy 16 lat.

Kolonie w Zakopanem na kwarantannie

Dziesięć kolonii dziecięcych, które na letni wypoczynek przyjechały pod Tatry, zostało objętych kwarantanną. Dotychczas w kierunku koronawirusa przebadano około 670 osób, ale wszystkie wyniki są negatywne – powiedziała w poniedziałek szefowa zakopiańskiego sanepidu Beata Trojańska.

Kolonie miały styczność z osobą z wynikiem dodatnim. Wdrożone zostały działania ze strony inspekcji sanitarnej. Dzieci zostały poddane wymazom w kierunku badań laboratoryjnych na SARS-COV-2. U 670 osób otrzymaliśmy wynik ujemny, natomiast oczekujemy na pozostałe wyniki. Są to dzieci i kadra z kolonii. Dotychczas nie mamy potwierdzenia zarażenia na kolonii

- mówiła Trojańska.

W sumie kwarantannie i testom zostało poddanych 10 kolonii, które przyjechały do różnych miejscowości powiatu tatrzańskiego w gminie Poronin, gminie Biały Dunajec oraz do Zakopanego. Część kolonistów ze stwierdzonym wynikiem ujemnym, powróciło już do swoich domów.

Ognisko zakażeń koronawirusem w Zakopanem powstało podczas pogrzebu znanej góralki 2 lipca. Dotychczas w powiecie tatrzańskim zarażonych zostało 58 osób, ale jak mówi Trojańska, sytuacja jest rozwojowa, bo kolejne osoby poddawane są badaniom w kierunku SARS-COV-2.

Pamiętajmy o tym, że pandemia koronawirusa się nie skończyła. Mimo znoszenia wielu obostrzeń, powinniśmy dbać o to, by zminimalizować ryzyko zakażenia. W sklepach, urzędach, punktach gastronomicznych w Polsce nie obowiązują już limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Jak robić to poprawnie? Jakie błędy popełniamy najczęściej, jeśli chodzi o noszenie maseczek? Odpowiedź znajdziecie w poniższym materiale.

>>> Zobacz także:

Kolejny rekordowy wzrost przypadków koronawirusa na świecie. Jakie błędy popełniamy podczas noszenia maseczki?

Mniejszy dystans społeczny i więcej kibiców na stadionach. Co jeszcze zapowiada rząd?

Koronawirus na koloniach. Nowe zakażenia w Małopolsce

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN24.pl/PAP

Pozostałe wiadomości