Newsy

Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 uhonorowana lalką Barbie

Newsy

iStockphotoluza studios/Getty Images

Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego, współtwórczyni produkowanej przez firmę AstraZeneca szczepionki przeciw COVID-19, została uhonorowana w nietypowy sposób. Amerykańska firma Mattel stworzyła lalkę Barbie, będącą podobizną badaczki.

Firma Mattel uhonorowała kobiety, które walczą z pandemią

Amerykańska firma Mattel w swojej serii Barbie Role Models wypuściła na rynek sześć lalek wzorowanych na sześciu kobietach zasłużonych w walce z pandemią koronawirusa. Oprócz Gilbert są to Amy O'Sullivan, pielęgniarka z izby przyjęć w szpitalu na Brooklynie w Nowym Jorku, która leczyła pierwszego amerykańskiego pacjenta z COVID-19, Kirby Whitby, australijska lekarka, współtwórczyni fartuchów medycznych wielokrotnego użytku, Jacqueline Goes de Jesus, która kierowała sekwencjonowaniem genomu brazylijskiego wariantu koronawirusa, Audrey Cruz - lekarka z Las Vegas, która wraz z innymi azjatycko-amerykańskimi lekarzami walczyła z uprzedzeniami rasowymi i Chika Stacy Oriuwa z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, która wskazywała na "systemowy rasizm" w służbie zdrowia.

Sarah Gilbert doceniona też przez królową

Gilbert, która w grudniu 2020 roku została uhonorowana przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego i tytułem szlacheckim przyznała, że początkowo czuła się nieco dziwnie z powodu lalki, ale ma nadzieję, że pomoże ona zachęcać dziewczynki do zajęcia się naukami ścisłymi.

- Liczę, że dzieci, które zobaczą moją Barbie, uświadomią sobie, jak ważna jest kariera naukowa, aby pomóc światu wokół nas. Chciałabym, aby moja lalka pokazała dzieciom kariery, o których mogą nie wiedzieć, jak np. wakcynolog (specjalista, zajmujący się szczepieniami ochronnymi - red.) - powiedziała.

Seria Barbie Role Models to jedna z kilku podjętych w ostatnich latach przez firmę Mattel inicjatyw w odpowiedzi na zarzuty, że lalki Barbie przedstawiały nierealistyczne wzorce kobiecości.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polska szczepionka na koronawirusa

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości