Newsy

Kolejne kraje otwierają granice. Kiedy zrobi to Polska?

Newsy

Granica państwa

Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, a w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania 22 czerwca. Tymczasem polskie MSZ nadal zaleca obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

W sprawie możliwego otwarcia granic trwają analizy, a rząd kieruje się dynamiką wzrostu zachorowań na COVID-19 i sytuacją w innych krajach - mówi szef KPRM. Jak dodaje, decyzja o otwarciu granic zapadnie, jeśli rząd będzie miał przekonanie, że jest to bezpieczne.

Kolejne kraje otwierają granice

Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca. Obecnie polskie MSZ nadal zaleca swoim obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

Chcielibyśmy, żeby wróciło wszystko do normy, ale ten kryzys zmienił świat, zmienił Europę i Polskę, zmienił też nasze zwyczaje. Musimy się z tym pogodzić. Ta pandemia to jest takie doświadczenie, z którym wcześniej nie spotkały się ani Europa, ani świat

– powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w telewizji publicznej. Zaznaczył przy tym, że "pewne ograniczenia i utrudnienia będą nam jeszcze jakiś czas towarzyszyć".

Otwarcie granic - kiedy w Polsce

W sprawie otwarcia granic trwają analizy.

Te analizy są omawiane w tej chwili na odbywającym się co kilka dni rządowym zespole zarządzania kryzysowego i tam, kiedy będziemy mieli przekonanie, że taka decyzja będzie bezpieczną, to na pewno ją podejmiemy

– zapewnił Dworczyk. Zwrócił uwagę, że w każdym z krajów pandemia przebiega nieco inaczej.

My kierujemy się dynamiką wzrostu zachorowań w Polsce, sytuacją, która jest w Polsce, ale i u naszych sąsiadów

– zaznaczył polityk.

Od 28 maja obywatele dziesięciu państw UE, w tym m.in Polski, Niemiec, Austrii i Czech, mogą przekraczać granicę chorwacką na takich samych zasadach, jak przed pandemią. Muszą jednak podać przy wjeździe swoje dane, które mogą być później wykorzystane przez władze sanitarne.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości