Newsy

Młody polski projektant odnosi pierwsze sukcesy. "Trzeba mieć talent i trzeba być pracowitym"

Newsy

Branża modowa to dla wielu młodych ludzi wymarzona ścieżka kariery. O wielkim zainteresowaniu tą dziedziną świadczy chociażby niesłabnąca popularność programu "Top Model". Karol Franciszkowicz poznaje ten przemysł dosłownie od podszewki, zdobywając krawiecki fach.

Sukcesy młodego projektanta z Białegostoku

Projektowanie odzieży to nie tylko piękne modelki, oszałamiające pokazy i okładki światowych magazynów, to przede wszystkim rzemiosło, które leży u podstawy każdej marki. Bez niego ani rusz. Doskonale wie o tym uczeń białostockiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Karol Franciszkowicz, który od najmłodszych lat marzył o tworzeniu ubrań.

- Pasja zaczęła się już w gimnazjum, kiedy to wyprosiłem u rodziców pierwszą maszynę do szycia - mówi. - Początki były trudne, najpierw uczyłem się sam z Internetu, potem wybrałem szkołę - dodaje w rozmowie z Robertem Stockingerem młody projektant z Białegostoku.

O tym, że był to trafny wybór, najlepiej świadczą nagrody, które zdobywa młody adept sztuki krawieckiej. Karol został wyróżniony na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Szyciu, gdzie zdobył trzecie miejsce.

Projektowanie odzieży - talent czy ciężka praca?

Za sukcesem każdego ucznia - oprócz jego ciężkiej pracy - stoją nauczyciele, którzy potrafią sprawnie pokierować młodym umysłem.

- Trzeba mieć talent i trzeba być bardzo pracowitym, żeby móc ten talent pokazać szerszemu gronu - mówi nauczycielka Karola, pani Joanna Żaworonek, która przygotowywała Karola do udziału w konkursie.

Uczestnicy mistrzostw mają pięć godzin na uczycie sukienki według wcześniejszego pomysłu. Jury zwraca uwagę na dobór materiału i technologii oraz jakość odszycia.

- Staram się uczyć wszechstronności, ale chciałbym iść w stronę mody damskiej - podkreśla Karol. - Już w gimnazjum był taki moment, że uszyłem sobie pierwsze spodnie - dodaje z dumą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Weronika Rosati wniosła skargę do Trybunału Praw Człowieka. "Przemoc domowa karmi się milczeniem"

Marta Żmuda Trzebiatowska podjęła odważną decyzję i odeszła z pracy. "Będę za Wami tęsknić"

Anna Kalczyńska w mocnych słowach o prawie matek do szczęścia. "Jestem bezwstydną hedonistką"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości