Japońska firma prowadzi kolejne badania kliniczne. Czy lek zwalczy koronawirusa?

Newsy

Michael H/Getty Images

Właściciele Fujifilm Holdings poinformowali o nowych badaniach klinicznych nad lekiem przeciwgrypowym fawipirawir (Avigan), który może być kluczowym w walce z koronawirusem. Obserwacje będą prowadzone w USA i obejmą grupę około 50 pacjentów.

Japończycy badają lek na koronawirusa w USA

Jak poinformowała japońska firma, próba ma zostać przeprowadzona we współpracy ze szpitalami: Brigham and Women’s Hospital, Massachusetts General Hospital w Bostonie oraz Szkołą Medyczną Uniwersytetu Massachusetts.

Pod koniec marca Fujifilm ogłosił, że rozpocznie badania kliniczne III fazy dotyczące użycia fawipirawiru przeciw COVID-19 w Japonii. We Włoszech lek był stosowany eksperymentalnie w najbardziej dotkniętych epidemią regionach.

Badacze z Chin ocenili niedawno na podstawie prób klinicznych przeprowadzonych w miastach Wuhan i Shenzhen, że fawipirawir jest „bezpieczny i skuteczny” w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

Japońskie MSZ ogłosiło w tym tygodniu plan przekazania fawipirawiru za darmo 20 krajom, które liczą na wykorzystanie go w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Według tych zapowiedzi lek ma trafić między innymi do Bułgarii, Czech, Indonezji, Iranu, Birmy, Arabii Saudyjskiej i Turcji.

Będziemy współpracować z zainteresowanymi krajami, by poszerzyć międzynarodowe badania kliniczne Aviganu

- oświadczył szef MSZ Toshimitsu Motegi.

Stan wyjątkowy w Japonii

Fawipirawir został dopuszczony w Japonii w 2014 roku przy leczeniu grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne.

W Japonii potwierdzono w środę największą liczbę 515 nowych infekcji koronawirusem – podał dziennik „Asahi Shimbun”, podkreślając, że po raz pierwszy dobowy bilans przekroczył pół tysiąca. Łączna liczba wykrytych zakażeń wzrosła do prawie 5,7 tys., z czego ponad 1,3 tys. zgłoszono w Tokio.

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez miesiąc i umożliwi władzom lokalnym zaostrzenie środków prewencji.

Zobacz też: