Newsy

Do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Minister Zdrowia: "Może do grudnia"

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski

Dzień Dobry TVN

Newsy

Do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Minister Zdrowia: "Może do grudnia"

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski

Dzień Dobry TVN

Szczyt zachorowań na COVID-19 jest jeszcze przed nami. Jak powiedział w środę minister zdrowia, Łukasz Szukowski, nie ma danych, kiedy epidemia koronawirusa wygaśnie - Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku - ocenił.

Dane oparte na modelach

Szef resortu zdrowia był pytany w rozmowie z portalem wp.pl o możliwe scenariusze dotyczące epidemii.

Słowa prowadzącego rozmowę, że nie wiadomo, do kiedy potrwa epidemia, czy do czerwca, czy sierpnia, Szumowski skomentował: "może do grudnia".

Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. (…) Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej

– powiedział minister.

Dodał, także że

nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie. Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku

Najczarniejszy scenariusz

Zaznaczył, że jako minister zdrowia musi przygotować się na najczarniejsze scenariusze i wziąć je pod uwagę w analizach.

Muszę myśleć o tym, jak działać w perspektywie rocznej

– powiedział Szumowski.

Zakażenie koronawirusem w Polsce od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u ponad 5 tys. osób, z których 164 zmarło.

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

>>> Zobacz także:

Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
92
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0