Zmiany na skórze objawem koronawirusa?
Francuski Krajowy Związek Dermatologów opublikował oświadczenie, w którym opisane są nowe objawy koronawirusa. 400 dermatologów uważa, że zmiany skórne mogą mieć związek z chorobą COVID-19. Według nich problemy skórne, w tym pseudo-odmrożenie, pokrzywka i uporczywe zaczerwienienie, oraz obrzęki na dłoniach, stopach lub twarzy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Jak podają, analiza wielu przypadków pozwoliła im na postawienie takiej tezy. Warto zaznaczyć, że zmianom skórnym nie towarzyszą inne objawy, dlatego wiele osób może to bagatelizować.
Ostrzegamy społeczeństwo i personel medyczny, aby jak najszybciej wykryć tych potencjalnie zakaźnych pacjentów
- czytamy.
Sytuacja jest dynamiczna, koronawirus się rozwija i często mutuje, dlatego może mieć różne objawy. Francuski minister zdrowia Jerome Salomon nie potwierdza, ale też nie wyklucza, że zmiany skórne mogą mieć związek z koronawirusem. Skoro u niektórych takie objawy wystąpiły, to warto zwrócić też uwagę i na to, podczas obserwacji własnego organizmu.
Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?
Do klasycznych objawów koronawirusa należą między innymi kaszel, gorączka, ogólne osłabienie czy trudności z oddychanie. W przypadku pojawienia się objawów nie zgłaszaj się na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) ani do przychodni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowia). Zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa, a od 16 kwietnia obowiązkowo zasłaniać nos i usta w przestrzeniach publicznych.
***
Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz na stronie zdrowie.tvn.pl.
Zobacz też:
- Koronawirus w Polsce. Premier: "Szczyt zachorowań w maju, czerwcu"
- Zrób własnoręcznie maseczkę ochronną wielorazowego użytku. To bardzo proste
- Koronawirus - jak długo utrzymuje się w powietrzu? Niektórzy mówią, że kilka minut. A jaka jest prawda?
Autor: Anna Korytowska