Newsy

Główny inspektor sanitarny: szczepionki na grypę są systematycznie dostarczane do aptek

Newsy

szczepionka, grypa, koronawirus

Jarosław Pinkas podkreślił w RMF FM, że od lat zachęca wszystkich, żeby się szczepili na grypę. "Nie wyobrażam sobie, żebyśmy ja lub moja rodzina nie byli zaszczepieni i namawiam wszystkich" - oświadczył.

Czy szczepionki na grypę są dostępne w aptekach?

Szczepionki na grypę są systematycznie dostarczane do aptek. Teraz mamy początek dostaw szczepionkowych, w zeszłym roku były jeszcze później

- zaznaczył w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Pinkas podkreślił w RMF FM, że od lat zachęca wszystkich, żeby się szczepili na grypę. "Nie wyobrażam sobie, żebyśmy ja lub moja rodzina nie byli zaszczepieni i namawiam wszystkich" - oświadczył.

Na pytanie o dostępność szczepionek na grypę w Polsce szef GIS zwrócił uwagę, że wrzesień to jest początek dostaw szczepionkowych.

W zeszłym roku były jeszcze później, z tego co pamiętam. One są systematycznie dostarczane do aptek

- powiedział. Zastrzegł jednocześnie, że choć minister zdrowia Adam Niedzielski "robi wszystko, by liczba szczepionek była większa niż do tej pory", to - mówił - ani MZ ani GIS nie są odpowiedzialni za asortyment i dostarczanie komercyjnych szczepionek do komercyjnych miejsc, jakimi są apteki.

My mamy obowiązek zabezpieczyć najstarszych i takie szczepionki (dla seniorów - PAP) Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło

- wskazał Pinkas.

Pytany z kolei o szczepionkę na koronawirusa główny inspektor sanitarny przekonywał, że jest ona "najważniejszym elementem".

Interwencja populacyjna związana ze szczepieniami jest najbardziej efektywna. Dzięki temu nie mamy polio, czy też ospy prawdziwej

- zauważył Pinkas.

Kiedy szczepionka na koronawirusa?

Mówił również, że "180 zespołów naukowców na całym świecie pracuje nad szczepionką na koronawirusa i wydaje się, że przynajmniej dwie firmy są na tyle daleko zaawansowane, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni lub kilku miesięcy ta szczepionka będzie dostępna". Zaznaczył jednak, że zanim wejdzie do powszechnego użytku, będzie musiała być "sprawdzona i bezpieczna".

Podkreślił również, że gdy się już pojawi, to nie będzie obowiązkowa.

Cały świat na nią czeka, a my mamy to szczęście, że jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w Unii Europejskiej, żeby (...) była sprawiedliwie dystrybuowana i ona pewnie do nas trafi

- powiedział Pinkas.

A czy będzie skuteczna? Mam nadzieję, że będzie

- dodał.

Pytania od widzów o szczepienia jesienią. Immunolog odpowiada. Zobacz wideo:

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Paweł Jaskulski

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nenov/Getty Images

Pozostałe wiadomości