Newsy

Osoby z łuszczycą na basenie. GIS wydał oświadczenie

Newsy

Aktualizacja:
Fot. Tharakorn / Getty Images

Czy osoby chore na łuszczycę mogą chodzić na basen? Główny Inspektor Sanitarny wydał oświadczenie, które mówi jednoznacznie: "Tak!" Jak to tłumaczy?

  • Łuszczyca - co to za choroba?
  • Jeśli cierpisz na łuszczycę, czy możesz chodzić na basen? 
  • Leczenie łuszczycy - na czym polega?

Zobacz też: Łuszczyca zaatakowała twarz Kim Kardashian!

Łuszczyca - co to za choroba?

Łuszczyca - ta przewlekła i nawracająca choroba ujawnia się zwykle między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia. Na skórze chorego pojawiają się procesy zapalne w postaci łuszczących się wykwitów.

Jeśli cierpisz na łuszczycę, czy możesz chodzić na basen? 

Masz łuszczycę i nie wiesz, czy możesz chodzić na basen? GIS zabrał w tej sprawie stanowisko. 

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną (...) Zmiany skórne będące objawem tej choroby nie niosą zagrożeń dla innych użytkowników pływalni - możemy przeczytać w oświadczeniu.

Oznacza to, że jeśli cierpisz na łuszczycę, bez problemu możesz iść na basen i żaden z pracowników nie powinien ci tego utrudniać.

W przypadku osób chorych na łuszczycę, u których nie występuje przerwanie ciągłości tkanki łącznej z punktu widzenia zagrożenia zdrowia innych osób kąpiących się, ograniczanie korzystania z obiektów basenowych jest nieuzasadnione.

Leczenie łuszczycy - na czym polega?

Leczenie łuszczycy polega na stosowaniu leków miejscowych o działaniu złuszczającym. Mowa tutaj o maści lub oliwie salicylowej, maści mocznikowej lub solankowej.

Kolejny etap leczenia to leczenie polegające na redukcji proliferacji komórek naskórka. W tym przypadku stosuje się: dziegcie, antralinę, retinoidy, witaminę D3, kortykosterydy.

W leczeniu łuszczycy stosuje się również fototerapię przy użyciu promieniowania UVA lub UVB. W przypadkach skrajnych lekarz zaleca fotoferezę.

Zobacz też: 

Pozostałe wiadomości