Lek z Polski dopuszczony do leczenia koronawirusa

Newsy

Aktualizacja:
iStockphotoFahroni/GettyImages

W polskiej firmie produkowany jest lek dopuszczony do leczenia wspomagającego w zakażeniach koronawirusem. Jest nim, znany od 70 lat, Arechin.

Chińskie badania

Po wybuchu pandemii wywołanej koronawirusem laboratoria na całym świecie zaczęły przeprowadzać badania eksperymentalne i kliniczne nad lekiem. Jakiś czas temu naukowcy z Chin poinformowali, że w walce z SARS-CoV-2 skuteczną okazała się chlorochina. Jest to, znany od wielu lat, preparat przeciwmalaryczny, wykorzystywany również w toczniu rumieniowatym i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Według chińskich naukowców podawanie doustne chlorochiny przyspiesza leczenie choroby wywołanej koronawirusem w porównaniu do konwencjonalnej terapii. W żadnym z 15 badań klinicznych nie stwierdzono działań niepożądanych.

Polski lek

Okazuje się, że chlorochina znajduje się w leku Arechin, który - jako jedyna w Polsce - produkuje firma Adamed Pharma S.A.

Zobacz także: Maseczki, żele, testy. Kto i jak zarabia na koronawirusie?

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał decyzję w sprawie dopuszczenia wspomnianego medykamentu do leczenia wspomagającego w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Poinformował o tym na swoim Twitterze szef URPL, Grzegorz Cessak.

Firma Adamed zmieniła harmonogram pracy, tak aby zmaksymalizować produkcję Arechinu.

Więcej informacji o leku znajdziecie w Rejestrze Produktów Leczniczych.

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło: Polityka, Wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto