Te zabiegi sprawdzą się na jesień i zimę, ale nie można wykonywać ich latem

Aktualizacja:
kobieta u kosmetyczki

Lato to doskonały czas dla naszej skóry, jednak w tym czasie nie powinno się wykonywać pewnych zabiegów kosmetycznych. Sprawdzą się one jesienią i zimą, a dzięki nim nasza skóra odżyje. Które zabiegi warto wykonać jesienią?

Lato to doskonały czas dla naszej skóry. Nosimy luźne ubrania, dzięki czemu może ona swobodnie oddychać. W tym czasie wiele osób decyduje się na różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Ale czy to bezpieczne? Które z nich lepiej wykonywać jesienią lub zimą?

Zabiegi kosmetyczne na jesień, których nie można wykonywać latem

Zabiegi złuszczające - peeling chemiczny, dermabrazja, mikrodermabrazja

Wszystkie wymienione zabiegi usuwają stary, zrogowaciały naskórek. Skóra jest po nich delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Wystawienie jej na działanie promieni słonecznych może się skończyć poparzeniem. Skóra po peelingu, dermabrazji czy mikrodermabrazji potrzebuje ok. miesiąca, aby się zregenerować i zagoić. Przez ten czas nie można wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, a latem jest to bardzo trudne. Warto dodać, że nawet jeśli takie zabiegi wykonuje się jesienią czy zimą i tak należy stosować kremy z wysokim filtrem - najlepiej 50 SPF.

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5

Laseroterapia

Latem należy zrezygnować z wszystkich zabiegów, do których wykorzystuje się laser. Jego światło "wyłapuje" hemoglobinę (przy usuwaniu tzw. pajączków) lub melaninę (jeśli zabieg ma zlikwidować przebarwienia czy piegi). Aby zabieg dał spodziewane efekty, należy przez cztery tygodnie przed, jak i po jego wykonaniu unikać słońca. Nie zastosowanie się do zaleceń może spowodować, że na skórze pojawią się rozległe i trudne do usunięcia przebarwienia. W niektórych przypadkach może nawet dojść do poparzenia skóry. Warto pamiętać, że tyczy się to również depilacji laserowej. Aby uniknąć problemów lepiej przełożyć tego rodzaju zabiegi na jesień lub zimę.

Krioterapia

Podczas krioterapii wykorzystuje się ciekły azot (suchy lód). W czasie zabiegu specjalista zamraża wierzchnią warstwę skóry. Dzięki niemu leczy się trądzik, usuwa blizny, a także brodawki. Po zabiegu skóra jest mocno zaczerwiona i wystawianie jej na działanie promieni słonecznych może być bardzo niebezpieczne. Kontakt ze słońcem może ją jeszcze bardziej podrażnić, wywołać pieczenie lub swędzenie.

Makijaż permanentny

Latem nie powinno się wykonywać również makijażu permanentnego. Podczas zabiegu specjalista wprowadza pod skórę np. ust specjalny pigment. Dzięki niemu wargi zyskują piękny kolor i nabierają odpowiedniego kształtu. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, zabieg lepiej przeprowadzić jesienią lub zimą. Pigment może wchodzić w reakcję z promieniami słonecznymi. Mogą one zmienić jego kolor, a także wpłynąć na trwałość makijażu.

Skleroterapia

Zabieg ten pozwala pozbyć się tzw. pajączków czy żylaków. Polega on na wprowadzeniu do żył specjalnego roztworu, który powoduje zamknięcie naczynia. Po aplikacji środka żyły mogą stać się grudkowate i bardziej widoczne. Czasem pojawiają się też nieestetyczne przebarwienia. Aby przyspieszyć proces leczenia, zaleca się noszenie (przez co najmniej tydzień) specjalnych pończoch uciskowych. Są one niewygodne i mogą powodować odparzenia, zwłaszcza w bardzo gorące dni. Dlatego walkę z żylaki lepiej rozpocząć jesienią lub zimą.

Jakich kosmetyków nie można stosować latem?

Warto pamiętać, że latem należy zrezygnować nie tylko z niektórych zabiegów, ale także kosmetyków. Szczególną ostrożność należy zachować przy tych preparatach, które zawierają retinoidy. Związki te są skuteczne w walce z trądzikiem, pomagają pozbyć się blizn, a także drobnych zmarszczek. Stosuje się je także w leczeniu łuszczycy. Niestety w kontakcie z promieniami słonecznymi mogą wywołać uczulenie, podrażnić skórę i jeszcze bardziej zaostrzyć problem. Zrezygnować trzeba także z ciężkich fluidów czy olejków.

Więcej o błędach w pielęgnacji skóry latem znajdziecie w naszym materiale: Pielęgnacja skóry latem. Jakich błędów nie popełniać?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: bluecinema/Getty Images

Pozostałe wiadomości