Wieczorny rytuał pielęgnacyjny twarzy
Chronobiologia, czyli analiza rytmów dobowych bada, jak skóra „zachowuje się” nocą. Okazuje się, że jest bardziej aktywna i to właśnie wtedy zachodzą intensywne procesy służące regeneracji. To wyjaśnia, dlaczego wieczorna pielęgnacja jest tak ważna. Między 24 a 6 rano komórki dzielą się nawet 10 razy szybciej. Jak więc zadbać o cerę? Najlepszym kosmetykiem jest sen.
Wystarczająca ilość przespanych godzin potrafi zdziałać cuda. Jednak przed pójściem spać nie zapominajmy o pielęgnacji. Po pierwsze: nigdy nie kładźmy się spać w makijażu lub jego resztkach. Po drugie: dwa razy w tygodniu warto zrobić peeling twarzy, co ułatwi skórze absorpcję innych składników.
Jakie kosmetyki stosować na noc? Nakładajmy kremy cięższe, których unikamy na dzień, bo sprawiają, że skóra się świeci. Wieczorem możemy również stosować kremy pod oczy, serum czy olejki. Zawsze zaczynamy od najlżejszego, a kończymy na najcięższych.
Każdy z nas ma oczywiście inny rodzaj skóry, więc ta pielęgnacja musi być dostosowana do naszych potrzeb. Pamiętajmy o tym i to jest najwyższe, że nocą nasza skóra się regeneruje. To jest czas, kiedy nie musi walczyć z wolnymi rodnikami, smogiem, ultrafioletem
– powiedziała kosmetolog Karolina Broniś.
Nawilżanie skóry to podstawa. Co zrobić, gdy szykuje nam się ważne wyjście, a my chcemy wyglądać perfekcyjnie? Dzień wcześniej warto postawić na delikatny peeling, maskę nawilżającą oraz ulubione kremy. Pamiętajmy o ustach, szyi i dekolcie.
Są też maski całonocne, które działają podobnie jak krem. Nakładamy je wieczorem i nie zmywamy do rana. Warto, żeby kosmetyk był wypróbowany wcześniej, bo zdarzają się uczulenia
– ostrzegła ekspertka.
Co powinien zawierać krem na noc?
Krem na noc powinien być bardziej intensywny, czyli mieć gęstszą formułę. Warto wybierać takie produkty, które zawierają retinol. Składnik ten regeneruje skórę poszarzałą, a także sprawdza się w przypadku cery trądzikowej.
Pozytywnie działają także kwasy oraz produkty z dużym stężeniem witaminy C, od 15 do 20%. Stosujemy je tylko wieczorem, gdyż mogą powodować zaczerwienienia.
Czego nie nakładać na noc? Na pewno unikać powinniśmy kwasów o wysokim stężeniu, gdy jest słoneczna pogoda. Wieczorem nie stosujemy także filtrów oraz kosmetyków matujących.
Zobacz też:
- Przepisy na domowe maseczki z warzyw
- Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV
- Medycyna estetyczna zniszczyła twoją urodę? Zobacz jak walczyć o odszkodowanie
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Nastazja Bloch