Styl Życia

Medycyna estetyczna zniszczyła twoją urodę? Zobacz, jak walczyć o odszkodowanie

Styl Życia

Medycyna estetyczna zniszczyła twoją urodę? Zobacz, jak walczyć o odszkodowanie

Historią pani Laury z Poznania żyły w ostatnim czasie media. Kobieta, chcąc poprawić urodę w gabinecie kosmetycznym, naraziła swoje zdrowie, a nawet życie. Przerażającą sprawą zajmuje się już prokuratura. Jak dochodzić swoich praw po nieudanym zabiegu medycyny estetycznej? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z adwokatem Elizą Kuną.

Nieudane zabiegi medycyny estetycznej

Pani Laura wybrała się do kosmetyczki, bo chciała poprawić urodę. Zależało jej na powiększeniu ust, usunięcie zmarszczek i wyszczupleniu twarzy. Niestety, pozornie bezpieczne zabiegi stały się dla niej życiowym dramatem. Po wstrzyknięciu kwasu usta powiększyły się do monstrualnych rozmiarów, a twarz, którą specjalistyczne haki miały wysmuklić, zaczęła się wykrzywiać.

Zrobiła mi się asymetria twarzy, wszystko spuchło tak mocno, że nie mogłam praktycznie oddychać, trafiłam na SOR

– wspomina pani Laura.

Źle wykonany zabieg – porada prawna

Do prawników zgłasza się coraz więcej osób poszkodowanych w wyniku operacji plastycznych czy zabiegów estetycznych. Jak przyznała Eliza Kuna, ma to związek z rosnącą popularnością zabiegów poprawiających urodę. Oczywiście nie należy demonizować wszystkich kosmetyczek, jednak najbezpieczniejszej jest udać się do lekarza specjalisty. Co powinna zrobić osoba, która wykonała już zabieg i nie jest zadowolona z jego efektów?

Drogi są dwie. Można zgłosić popełnienie przestępstwa poprzez naruszenie powłok cielesnych, w sposób nieuprawiony i trwałe uszkodzenie zdrowia przez osobę, która nie ma kompetencji. Z doświadczenia wiem, że policja i prokuratura bardzo niechętnie zajmują się tego rodzaju przypadkami, więc wydaje się, że droga cywilna, jest drogą dużo skuteczniejszą, dlatego, że zapewni nam środki finansowe na to, żeby móc potem te skutki naprawiać. Na drodze cywilnej możemy domagać się zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia

 – wytłumaczyła Eliza Kuna.

Różnica w postępowaniu - zabieg wykonany przez lekarza a kosmetyczkę

W przypadku niepowodzenia zabiegu przeprowadzonego przez lekarza można wszcząć sprawę nie tylko na drodze sądowej, ale również zgłosić roszczenie do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Komisja ta może w trybie uproszczonym, czyli bez sądu, ocenić przypadek medyczny na podstawie dokumentacji i przyznać odszkodowanie

 – powiedziała adwokat. 

W przypadku kosmetologa lub kosmetyczki klient może zgłosić sprawę do ubezpieczyciela, ale tylko w sytuacji, gdy osoba wykonująca zabieg miała ubezpieczanie OC. W przeciwnym razie  pozostaje jedynie droga sądowa.

Nie ma ustawy o zawodzie kosmetologa, nie ma izb zrzeszających, nie ma sądów. Osoba ta nie ma też obowiązku ubezpieczenia OC. Kosmetyczki czasami nie wystawiają paragonów za swoje usługi, więc nasza reklamacja jest trudna do udowodnienia. Sytuacja, w której dochodzi do wprowadzania preparatów za pomocą strzykawki, jest jednak zabiegiem medycznym i tutaj dużo lepiej zgłosić się do lekarza

 – powiedziała.

Jak długo trwają sprawy sądowe?

Jak przyznała pani adwokat, są to bardzo trudne działania wymagające specjalistycznej wiedzy. Sąd powołuje biegłych, którzy oceniają przypadek na podstawie dokumentacji medycznej oraz zdjęć przed i po zabiegu.

Z reguły po każdej stronie są profesjonalni pełnomocnicy, więc któraś ze stron kwestionuje opinię biegłego. Pojawiają się więc kolejne. W moim doświadczeniu takie sprawy trwają przynajmniej trzy lata w pierwszej instancji

Wywalczone odszkodowanie obejmuje kwotę, którą wydaliśmy na zabieg oraz jego naprawę oraz utracony zarobek w wyniku urlopu w pracy. Zadośćuczynienie ma natomiast wymiar niewymierzalny. Jest to rekompensata za cierpienie psychiczne.

Jeśli chodzi o kwoty, odszkodowanie trzeba udokumentować fakturami i rachunkami. Zadośćuczynienie jest pewną oceną sądu, z reguły jest to kwota od kilku do kilkunastu tysięcy

- podsumowała Eliza Kuna. 

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
93
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
4
29.01.2020
Halina
Nigdy nie poszłabym na taki zabieg do kosmetologa ale też już nigdy nie pójdę na takie zabiegi do lekarza. Kwas hialuronowy jest jeszcze do końca nie sprawdzony. Byłam w renomowanej klinice u pani doktor z 3 specjalizacjami. Wyglądam koszmarnie. Za dużo kwasu, za płytko i za gęsty. Oczywiście nie poczuwa się do odpowiedzialności. Pali tzw. głupa. Dowiedziałam sie, że tylko operacja plastyczna w moim przypadku. Oczywiście w wywiadach piekne słówka, że tylko lekarze bo wiedza co robic i zawsze pomogą. Jak ona jest matką i babcią? Żenada. Wszystkich bede namawiać, żeby zabiegów z ha i botoksem nie robili.
20.01.2020
Aga
Wybór odpowiedniego specjalisty jest kluczowy. Zawsze właśnie od tego należy zacząć, ja na przykład wybrałam klinikę Prime Medic z polecenia. I się nie zawiodłam. Należy sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać!
17.01.2020
Nicki
To samo tyczy się ortodoncji. Ja trafiłam niestety na ortodonte ktory spowodował uszkodzenie żuchwy, ktorą to można zoperować u chirurga szczęgowego. Oczywiscie tradtcyjnie jak to na bezczelną lekarz przystało wina jest zwalana ma mnie i odwracanie kota ogonem. Ja proponuje aby Rzecznik Praw Pacjenta był bardziej po stronie pacjenta oraz Sądy bardziej efektywne i sprawiedliwe...a nie wyrok po znajomości i dlatego że to lekarz. Ta sprawa jak i wiele innych ograniczylo moje zaufanie do zawodu lekarza. To tylko w Polsce tak moze byc. Rączka rączke myje, rączka rączkę wspiera...
17.01.2020
Aga
Biedna.
Rozwiń wszystkie komentarzy