Woda ryżowa - naturalny kosmetyk dla włosów i skóry. Jak ją stosować?

Butelka z atomizerem wypełniona białym płynem, obok drewniana łyżka z ryżem
5./15 WEST
Sfermentowana woda ryżowa to naturalny kosmetyk, który doskonale wpływa na kondycję włosów i skóry. Jej dobroczynne właściwości znane są zwłaszcza Azjatkom, które od wieków wykorzystują ją do przeprowadzania swoich pielęgnacyjnych rytuałów. Mieszanką cennych protein, która pozostaje w garnku po ugotowaniu ryżu, można z powodzeniem płukać włosy lub przemywać twarz o poranku. Zobacz, jak przygotować wodę ryżową w domu.

Naturalne kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, ich wyjątkowe właściwości pozwalają zadbać o urodę w skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób. Co więcej, większość z nich możemy samodzielnie przygotować we własnej kuchni, dlatego ich stosowanie nie wiąże się z wydawaniem zawrotnych sum pieniędzy na pielęgnację.

Jak przygotować wodę ryżową?

Do przygotowania naturalnego kosmetyku do pielęgnacji włosów i skóry potrzebny jest ryż oraz czysta woda. Najlepsze efekty daje preparat przyrządzony na bazie brązowego lub jaśminowego ryżu z upraw ekologicznych, jednak z powodzeniem można sięgnąć także po tradycyjną, białą odmianę tego produktu. Ryż trzeba ugotować w dużej ilości wody. Należy pamiętać też o tym, że nie wolno dodawać do niego soli. Kiedy ziarenka nabiorą objętości i staną się miękkie, wystarczy przelać wodę przez durszlak, a następnie zamknąć ją w szczelnym słoiku i pozostawić w ciepłym miejscu na dwa dni. Po upływie tego czas produkt będzie gotowy do użycia.

Woda ryżowa na włosy - właściwości

Woda ryżowa sprawdzała się w pielęgnacji włosów już w starożytności. Kobiety płukały nią kosmyki, by zapewnić im zdrowy blask i nienaganną kondycję. Cenne właściwości naturalnego kosmetyku wykorzystuje się także dziś. Proteiny ryżowe, które pozostają w wodzie po ugotowaniu sypkiego przysmaku, uzupełniają ubytki we włosach, dodając fryzurze objętości. Równie ważna skrobia ryżowa nawilża i wygładza pasma, natomiast cenne witaminy i minerały poprawiają ich kondycję, a co za tym idzie także wygląd.

Jak umyć włosy wodą ryżową?

Wodę ryżową najlepiej stosować na włosy w postaci płukanki. Aby cieszyć się zadowalającymi efektami, warto sięgać po nią minimum dwa razy w tygodniu. Mleczna emulsja pozostawia pasma gładkie i miękkie w dotyku, dzięki niej nie sprawiają one problemów podczas rozczesywania. Po umyciu głowy szamponem wystarczy starannie wetrzeć ją w skórę głowy i kosmyki włosów na całej ich długości. Po upływie kilku minut należy spłukać kosmetyk, używając do tego ciepłej wody.

Woda ryżowa na twarz - właściwości

Woda ryżowa doskonale nadaje się do pielęgnacji cery. Zawarte w niej składniki odżywcze stymulują komórki skóry, co wpływa na jej nawilżenie i rozświetlenie. To doskonała propozycja dla osób, których cera jest wrażliwa. Naturalny kosmetyk wyrównuje pH i łagodzi stany zapalne, może także przyspieszać gojenie wyprysków. Regularne stosowanie wody ryżowej na skórę przyczynia się również do zmniejszenia widoczności porów.

Jak stosować wodę ryżową na skórę?

Naturalny kosmetyk powstający po ugotowaniu ryżu może z powodzeniem zastąpić tonik, po który zwykle sięgamy podczas porannej i wieczornej pielęgnacji. Aby z niego skorzystać, wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny wodą ryżową i delikatnie przetrzeć nim twarz. Preparat świetnie sprawdzi się także w roli odświeżającej mgiełki. Przelany do buteleczki z atomizerem przyda się podczas letnich upałów - tak wykorzystany zapewni uczucie ochłodzenia, a przy okazji dostarczy cerze cennych składników odżywczych.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak gotować różne rodzaje kaszy i ryżu?

Dzień Dobry TVN

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości