Moda złotego wieku Nowego Jorku, czyli temat tegorocznej Met Gali. Czym się charakteryzuje?

Met Gala
Met Gala - moda złotego wieku Nowego Jorku
Źródło: Noam Galai/Contributor/Getty Images
Met Gala 2022 zbliża się wielkimi krokami. Już 2 maja w gmachu nowojorskiego Museum of Art odbędzie się wydarzenie pod hasłem "W Ameryce: Antologie mody". Jakimi stylizacjami tym razem zaskoczą gwiazdy? Wyjaśnia ekspertka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.

Temat Met Gali 2022

MET Gala to inauguracja wystawy, którą zaproszeni goście mogą obejrzeć przedpremierowo, a także najważniejsze i najbardziej ekskluzywne wydarzenie modowe w roku. Odbywa się ono od 1948 r. Już od 27 lat przewodniczy mu Anna Wintour.

Na imprezie w pierwszy poniedziałek maja pojawiają się celebryci ze świata mody, rozrywki, biznesu i polityki, którzy zachwycają stylizacjami dopasowanymi do podanego wcześniej motywu. W związku z pandemią w 2020 roku MET Gala została odwołana, a rok później wyjątkowo miała miejsce we wrześniu. Wówczas odbyła się pod hasłem "W Ameryce: Leksykon mody" i zainicjowała otwarcie pierwszej części wystawy poświęconej historii krawiectwa Stanów Zjednoczonych.

Szafy gwiazd, czyli cykl "Moda na spacer"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021

2 maja 2022 r. w Metropolitan Museum of Art odbędzie się druga część wydarzenia, czyli "W Ameryce: Antologie mody". Jak tłumaczy kurator The Costume Institute, Andrew Bolton - podczas gdy "Leksykon” bada nowy język naszej mody i skupia się na XX i XXI wieku - "Antologie" odkrywają nieznane narracje krawieckie, zagłębiając się w zwykle pomijany kręgosłup naszego stylu i bierze pod lupę modę poprzedniego stulecia.

Kurator zaprosił do współpracy siedmioro reżyserów (Janicza Bravo, Sofia Coppola, Julie Dash, Regina King, Martin Scorsese, Chloé Zhao, Autumn de Wilde), którzy zrealizują krótkometrażowe produkcje przypisane poszczególnym epokom amerykańskiej mody. Tom Ford z kolei będzie odpowiadał za fragment muzeum prezentujący panoramiczny mural Johna Vanderlyna ukazujący pałac Ludwika XIV. Gości czeka zatem filmowo-modowa opowieść o "Bitwie o Wersal".

Met Gala 2022. Jaki ubiór obowiązuje?

Na dole zaproszeń na Met Galę wysyłanych każdej wiosny widnieje niewielki, ale istotny napis, czyli: "dress code". Tym razem będzie to pozłacany glamour i white-tie wymagający u panów fraka i białej muszki. Tegoroczna Met Gala prosi bowiem uczestników o ucieleśnienie wielkości okresu, który się rozciągał od 1870 do 1890 roku, czyli Gilded Age New York (Złoty Wiek Nowego Jorku). Był to czas spektakularnej architektury, pięknych parków i placów, wykwintnych rezydencji i pałacowych budynków użyteczności publicznej, a także szybkiego wzrostu gospodarczego. Fortuny powstawały wówczas z dnia na dzień.

Ówczesny sposób ubierania się osób na wyższych szczeblach dziś może zostać uznany za przesadę. Przez to, że miały wtedy miejsce innowacje krosien, produkcja tkanin stała szybsza i tańsza. W efekcie kreacje damskie często zawierały kombinację wielu materiałów (m.in. satyny, jedwabiu, aksamitu i frędzli z koronkami, kokardkami oraz falbanami). Im więcej działo się w projektach, tym lepiej. Kolory były niezwykle głębokie, ponieważ jasne odcienie ze względów praktycznych noszono wyłącznie w domu. Na głowach pań obowiązkowe były kapelusze (najczęściej ozdobione piórami), a w talii - gorsety. Mężczyźni z kolei nosili smokingi i cylindry. Co więcej, w tych latach również po raz pierwszy odzież sportowa stała się integralną częścią garderoby, przez wzgląd na popularność tenisa i jazdy na rowerze. Warto dodać, że wszystkie osoby zafascynowane ówczesnym życiem mogą je zgłębić w nowym serialu "Pozłacany wiek", gdzie królują misternie przygotowane kostiumy rodem z tamtych czasów.

- Przeprowadziliśmy rzetelne badania tamtego okresu i szczegółowo przestudiowaliśmy amerykańską modę na 10-15 lat przed 1882 rokiem oraz modę, która nastąpiła po 1882 roku. W latach 80. XIX wieku moda kobieca przeszła stosunkowo szybkie zmiany, również pod wpływem ruchów artystycznych tamtych czasów. Staraliśmy się przedstawić to, co wtedy działo się na ulicy - zdradziła portalowi Fashionista kostiumografka serialu, Kasia Walicka-Maimone.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: Vogue

Źródło zdjęcia głównego: Noam Galai/Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana