Horoskop

Jeż w senniku - interpretacja snu

Horoskop

Aktualizacja:
Jeż
Supakrit Tirayasupasin/Getty Images

Sny o zwierzętach są bardzo popularne, a ich symbolika skłania do myślenia. Często bowiem tego rodzaju fantazje sporo mówią o człowieku. W sennikach jeż często jest przedstawiany jako zwierzątko umiejące się bronić, jednak dość płochliwe.

To niepozorne stworzenie, czując zagrożenie, zwija się w kulkę i wystawia kolce, broniąc się przed atakiem wroga. Być może właśnie z tego względu w sennikach jeż jest utożsamiany z pewnego rodzaju walką czy tworzeniem bariery przed otoczeniem. Jaka może być interpretacja snów z tym sympatycznym zwierzątkiem w roli głównej?

Sennik: jeż a psychika

Pojawienie się jeża w snach ma związek z nieświadomą stroną osobowości człowieka, czyli tą "trudną w dotyku", nieoswojoną. Może symbolizować budowanie bariery przed ludźmi czy światem, bycie nieprzystępnym i zamkniętym na zmiany w życiu. Kolce to podświadoma gotowość do reakcji obronnej. Jeż to także wrażliwa strona ludzkiej natury.

Do myślenia może też dać sen o jeżu, który się nie chowa, a pozwala dotknąć i pogłaskać lub nawet oswoić. Taką fantazję można interpretować jako zachętę do poznania nieznanej części swojej osobowości. Może trzeba otworzyć się na ludzi i nowe doświadczenia oraz poszukać sobie towarzystwa, a nie być ciągle zamkniętym na świat?

Jeż to także inny ukryty symbol. Jest on bowiem przyjazny dla ludzi, ale jednocześnie to świetny pogromca węży. Z tego względu jego pojawienie się w snach może oznaczać ochronę przed jakimś czyhającym zagrożeniem.

W innych sennikach jeż oznacza także zachętę do aktywności. Przypomina również, że nie warto poddawać się bez walki i trzeba stawiać czoła przeciwnościom losu. Zabicie jeża symbolizuje natomiast uwolnienie się od wroga czy osoby, która działała na kogoś w wyniszczający sposób, lub uporanie się z problemami.

Sennik: jeż w znaczeniu negatywnym

Jeż jest stworzeniem bardzo lubianym przez ludzi. Malutkie zwierzątko o uroczym pyszczku i kolcach na grzbiecie wzbudza same pozytywne skojarzenia. Może właśnie z tego względu stało się ono bohaterem wielu filmów i bajek dla dzieci. Mało kto wie, że jeż był przypisywany czarodziejom i magom. Uważano go za istotę magiczną. Na wielu obrazkach można go spotkać jako zwierzę przenoszące na swym grzbiecie jabłka i tak właśnie kojarzy się on maluchom. Natomiast dorośli dobrze wiedzą, jak ważna jest jego ochrona. To maleńkie zwierzątko zamieszkujące polskie lasy często wychodzi na ulice, więc jest narażone na duże niebezpieczeństwo.

Wygląd jeża i jego zachowanie budzą zazwyczaj tylko pozytywne skojarzenia. O ile jednak spotkanie go na jawie jest miłym doświadczeniem, to symbolika snu, w którym się pojawia, może mieć negatywny wydźwięk. Jeśli osoba śni o tym, że sama jest jeżem, może to oznaczać, że przy braku ostrożności i przez swoją naiwność może zostać skrzywdzona lub też może przeoczyć ostrzeżenia i narazić siebie oraz bliskich na jakieś niebezpieczeństwo. Jeż to także symbol zazdrości i zawiści. Jego obecność we śnie oznacza, że osoby darzące śniącego takimi uczuciami mogą znajdować się w jego otoczeniu, więc lepiej, by miał się na baczności i uważnie obserwował, co dzieje się wokół.

Sen o byciu pokłutym przez jeża może z kolei zwiastować doznanie wielu cierpień zadanych przez ludzi lub przykre niespodzianki ze strony osób, które się dobrze zna. Może też symbolizować krzywdzące plotki na czyjś temat. Jeśli ktoś śni o trzymaniu jeża w rękach, może to oznaczać, że przyjdzie mu przez jakiś czas zmagać się z pewnego rodzaju problemami. Kolce oznaczają bowiem niebezpieczeństwo, a także brak ostrożności. Natomiast zwijanie się w kulkę to symbol pewnych ograniczeń, które ktoś sam na siebie nakłada, często podejmując równocześnie niewłaściwe decyzje.

Niezbyt pomyślne znaczenie ma także sen o jeżu, który upolował mysz. To odzwierciedlenie nieuczciwego postępowania. Taka fantazja jest zatem przestrogą, że trzeba uważać na osoby, które mogą chcieć wykorzystać kogoś do własnych celów. Podobne znaczenie ma jeż zwinięty w kulkę. To symbol obrony przed ludźmi, którzy chcą wyrządzić krzywdę. Co więcej, może też wskazywać na brak zaufania ze strony partnera.

Sennik: jeż w domu i w lesie

Kiedy w czasie fantazji sennej widzi się to niepozorne zwierzątko we własnym domu, jest to zwiastunem szczęśliwego życia, pozbawionego stresu i konfliktów. Jednak z drugiej strony, gdy spotka się jeża na swoim terenie, może to oznaczać, że w najbliższym otoczeniu jest coś, na co powinno się zwrócić uwagę. Wskazuje to więc na relacje z ludźmi i potrzebę ich zmiany lub przeanalizowania zachowań. Karmienie jeża będzie natomiast oznaczać umiejętność wykazywania się dużą odwagą.

Według sennika spotkanie jeża w lesie można odczytać jako spotkanie z czymś nieoswojonym, co chowa się przed ludzkim wzrokiem. Może więc oznaczać nie tylko nowe znajomości czy znalezienie nowych pasji, ale także odkrycie skrywanej dotąd strony.

Jeże to jedne z dzikich zwierząt, które warto zaprosić na działkę czy do ogródka. O ich korzystnym dla roślin działaniu opowiedział w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.

Zobacz także:

Polskie widoki – place i bloki. Dlaczego zamiast drzew, wybieramy beton? Ekspert: "Bezmyślność"

Gościnność leśnych zwierząt. "To jest fenomen - każdy chce odwiedzić borsuka"

Podatek od psa wzrośnie. O ile?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości