Gwiazdy

Rozpoczął się 78. Festiwal Filmowy w Wenecji. "To prawdziwe święto kina"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji
Dzień Dobry TVN78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

W środę, 1 września 2021 roku rozpoczął się długo wyczekiwany 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Miłośnicy kina z całego świata mają szansę przyjrzeć się dziełom wybitnych twórców i poczuć wyjątkową atmosferę tego wydarzenia. O emocjach związanych z tegorocznym świętem branży filmowej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN Ewa Górniak-Morgan.

78. Festiwal Filmowy w Wenecji

Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 11 września 2021 roku. Ewa Górniak-Morgan, która od 25 lat mieszka w jednym z najpiękniejszych włoskich miast, przyjrzała się kulisom tegorocznej imprezy i wszystkim atrakcjom, oferowanym przez jej organizatorów.

To prawdziwe święto kina. Zeszłoroczna edycja pozostawała w cieniu pandemii, teraz możemy podziwiać festiwal w pełni blasku. Wszystkie bilety zostały wyprzedane. Niestety, na widowni zajęte jest co drugie miejsce, ale wszyscy jesteśmy już do tego przyzwyczajeni. Świętujemy powrót kina i zakończenie sezonu letniego. Wspaniała "Wystawa filmowa", bo tak nazywa się festiwal, odbywa się na Lido, czyli na miejskiej plaży, na którą wenecjanie chętnie przyjeżdżają w ostatnich tygodniach lata na projekcje filmowe z udziałem publiczności, a także po to, by śledzić gwiazdy

- mówiła Ewa Górniak-Morgan. Dodała też, że już samo otwarcie wydarzenia przyniosło zebranym w Wenecji fanom kina wiele emocji. Festiwal rozpoczął się projekcją najnowszego filmu Pedro Almodovara "Madres paralelas". Widzowie mieli też szansę podziwiać dzieła innych wybitnych twórców, takich jak Jane Campion czy Paul Schrader.

Polscy twórcy na Festiwalu Filmowym w Wenecji

W Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji znalazło się 21 nieprzeciętnych produkcji. Warto podkreślić, że w rywalizacji o prestiżową statuetkę Złotego Lwa bierze udział także wybitne dzieło polskiego reżysera, Jana P. Matuszewskiego. "Żeby nie było śladów" to historia Grzegorza Przemyka, maturzysty, który został brutalnie zamordowany przez milicję w 1983 roku. Wysoki poziom tegorocznej edycji festiwalu wskazuje, że wyłonienie zwycięzcy może okazać się dla jurorów nie lada wyzwaniem.

W sekcji konkursowej "Horyzonty" znalazł się meksykański film "El Hoyo En La Cerca" Joaquina Del Paso, w którym jedną z głównych ról zagrał Jacek Poniedziałek. Zdaniem Ewy Górniak-Morgan, także i ta produkcja ma szansę przynieść naszym reprezentantom wyróżnienie.

Ten film zadebiutował wczoraj, otrzymał duży aplauz. Zdecydowana, bardzo dobrze zagrana rola polskiego aktora nie pozostanie według mnie niezauważona, tym bardziej, że bierze udział w konkursie, który przeznaczony jest dla bardziej studyjnych i wymagających produkcji

- mówiła reporterka. Dodała też, że mocno trzyma kciuki za sukces polskiego aktora. W rywalizacji "Horyzonty" pojawi się także koprodukowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa "Nosorożec".

Zobacz także:

Żyjemy w technologicznej bańce. "Brak prywatności sprawił, że nie umiemy nawiązywać relacji"

ABBA powraca z pierwszym od 1981 roku albumem. Jak dziś wyglądają członkowie szwedzkiego zespołu?

Daniel Olbrychski w poruszających słowach o zmarłym wnuku. "Wiersz, który napisał przed śmiercią, był i jest wstrząsający"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości