Złote Lwy

  Złote Lwy

  Właśnie rozpoczęła się 46. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni. O Złote Lwy powalczy szesnaście filmów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego. O roli kobiet w polskim kinie i gdyńskim festiwalu z Kingą Burzyńską rozmawiały Sławomira Łozińska, która zagrała główną rolę w filmie "Lokatorka" oraz z Agnieszką Smoczyńską, reżyserką i jurorką tegorocznej edycji festiwalu. 

  W środę, 1 września 2021 roku rozpoczął się długo wyczekiwany 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Miłośnicy kina z całego świata mają szansę przyjrzeć się dziełom wybitnych twórców i poczuć wyjątkową atmosferę tego wydarzenia. O emocjach związanych z tegorocznym świętem branży filmowej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN Ewa Górniak-Morgan.

  43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dobiegł końca. Główna nagrodę zdobył film Pawła Pawlikowskiego - "Zimna Wojna". Srebrne Lwy otrzymał "Kamerdyner" Filipa Bajona, a nagrody specjalne powędrowały do Wojciecha Smarzowskiego za film "Kler" i Marka Koterskiego za "7 Uczuć". Wczoraj Marcin Sawicki wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN na galę rozdania nagród, a dziś rano spotkał się z laureatami festiwalu. Zobaczcie czego się dowiedział.

  W Diagnozie Magdalena Popławska gra psychoterapeutkę głównej bohaterki Anny. Aktorkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała o postaci, którą gra w serialu i nagrodzie, jaką otrzymała w Gdyni za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Atak Paniki. Czy gra w serialu to cały czas obciach? Jaka jest przyszłość ambitnego aktorstwa?

  "Nie robiłem filmu z myślą o nagrodzie, ja tylko chciałem opowiedzieć historię i wydaje mi się, że tych historii do opowiedzenia jeszcze parę mam, wiec nie mam lęku o swoja przyszłość w tej kwestii. Mam nadzieję, że ta nagroda ułatwi mi robienie filmów". Film „Cicha Noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego zdobył najważniejszą nagrodę na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni czy młody reżyser spodziewał się takiego sukcesu? Czy nie obawia się, że po tak udanym debiucie trudniej będzie mu spełnić oczekiwania widzów wobec jego kolejnych produkcji?

  42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych dobiegł końca. Kto dostał Złote Lwy? Codzienne relacje z festiwalu zdawał w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Nie mogło go więc zabraknąć i na rozdaniu nagród, gdzie rozmawiał ze zwycięzcami. Zobaczcie, jakie filmy otrzymały w tym roku statuetki!

  Czy właśnie to sprawia, że odgrywane przez Maję Ostaszewską role są tak realistyczne? A jak to działa na planie "Diagnozy", serialu napisanego specjalnie dla aktorki? Wczoraj w Gdyni rozdane zostały Złote Lwy. Jak Maja Ostaszewska wspomina zasiadanie w jury na festiwalu w Gdyni? I co dla niej oznaczało otrzymanie statuetki za rolę w filmie "Body/Ciało"?

  Co inspiruje mistrza do pracy? Z Jerzym Skolimowskim, wybitnym polskim reżyserem i scenarzystą, spotkała się Kinga Burzyńska. Jakie to uczucie dostać Złotego Lwa za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Wenecji i znaleźć się w jednym szeregu z takimi tuzami światowego kina jak Fellini, Kubrick czy Orson Welles?

  W Wenecji trwa 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Które produkcje mają największe szanse na nagrody? Czy to prawda, że filmy, o których się mówi w Wenecji mają szansę na Oscara? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska powiedziała również, jak został przyjęty przez wenecką publiczność polski reżyser Jerzy Skolimowski podczas odbierania Złotego Lwa za całokształt twórczości.

  Nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni zostały wręczone. Złote Lwy przyznano filmowi "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Zobaczcie kogo jeszcze wyróżniło jury festiwalu. O to, w jakim kierunku zmierza Festiwal Filmowy w Gdyni i polska kinematografia, Ania Wendzikowska spytała Sławomira Idziaka i Wojciecha Mecwaldowskiego.