Gwiazdy

„Ptaki nocy” - film, którego obsada składa się głównie z kobiet

Gwiazdy


-„Ptaki Nocy” to film, który jest manifestacją tego, że kobiety potrafią grać różnorakie role – przekonuje Mary Elizabeth Winstead, jedną z odtwórczyń głównych ról. Producentką filmu została Margot Robbie, która również w nim gra i uważa, że kinematografia w ostatnich latach bardzo się zmieniła na korzyść kobiet. Zobaczcie, co jeszcze opowiedziały Ani Wendzikowskiej.

Emancypacja na planie filmu

„Ptaki Nocy” i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn to opowieść o grupie super bohaterek, które łączą siły w walce z przestępczym światem. W głównej roli wystąpiła Margot Robbie. Australijka jest też producentką filmu. Obsadę złożoną głównie z pań reżyseruje również kobieta China – Cathy Yan.

Czym dla aktorek jest emancypacja? Dla Margot Robbie to wyzwolenie się z czegoś, co nas ogranicza.

Każda z postaci w tym filmie robi to na swój sposób. Na szerszą skalę to jest symboliczne. Rozwalamy patriarchat

- przyznała Margot.

Jaka energia panowała na planie, w którym główne role zagrały same kobiety?

To była świetna zabawa. Wszystkie cieszyłyśmy się, że możemy być razem na planie, grać w wysokobudżetowym filmie z samymi kobietami. Żadna z nas nie doświadczyła czegoś takiego nigdy wcześniej. Tę wyjątkowość sytuacji było czuć w powietrzu. Do końca nie mogłam uwierzyć, że my kobiety robimy coś wspólnie, ale świetnie się przy tym bawiąc. Tworzymy fajne, wielowymiarowe postacie. I ktoś to naprawdę obejrzy. Niesamowite!

-dodała Mary Elizabeth Winstead

Emancypacja kobiet w światowym kinie

Hollywoodzki przemysł filmowy w ciągu kilku ostatnich lat bardzo się zmienił. Jak zaznaczyła Ania Wendzikowska, jeszcze kilka lat temu, producenci nie zatrudniliby kobiety do roli superbohaterki. Dziś to się zmienia. Kobiety są obsadzane w coraz ważniejszych rolach. Potwierdza to sama Margot Robbie:

Widzę ogromne zmiany odkąd gram w filmach. Robię to już 12 lat. Role, które zaczęły być w moim zasięgu, to są zupełnie inne role niż na początku. Pisze się inne scenariusze, kręci inne historie. Mam wrażenie, że kinematografia stała się odważniejsza. Twórcy podejmują większe ryzyko. Nie tylko jeśli chodzi o role kobiece, ale pozycja kobiet zmienia się w filmie bardzo wyraźnie. To jest bardzo ekscytujące pracować w takim monecie w tym biznesie

Mary Elizabeh dodała, że film "Ptaki Nocy" jest manifestacją tego, że kobiety potrafią grać różnorakie role.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości