Oryginalne imiona dzieci gwiazd. Kto najbardziej zaskoczył swoim wyborem?

Gwiazdy

East News/TVN

Ciąże gwiazd wzbudzają wśród ich fanów niemałe emocje. Najpierw interesuje ich to, jak czuje się przyszła mama, później zaczynają dopytywać o płeć i imię - to ostatnie często wywołuje kolejną falę ekscytacji. I o ile Zosia, Ania, Krzyś czy Michał nie robią na nikim specjalnego wrażenia, tak wybory oryginalne i nietuzinkowe często inicjują dyskusję w mediach społecznościowych.

Które gwiazdy nadały dzieciom obco brzmiące imiona?

Kiedy któraś z gwiazd decyduje się na nadanie swojemu dziecku imienia z puli tych "niepolskich" w komentarzach często podnosi się larum: "to nie ma już tradycyjnych imion?", "a po co szukać, jak rodzime takie ładne?", "to nie można było normalnie, tylko trzeba tak wymyślać?" - to tylko przykłady komentarzy, które z pewnością znajdziecie wśród tych pisanych przez oburzonych fanów. Niewątpliwie prekursorem nadawania dzieciom międzynarodowych imion był w Polsce Michał Wiśniewski. I choć Xavier Michał, Fabienne Marta, Etiennette, Vivienne Vienna urodzili się w czasach, kiedy portale społecznościowe nie były jeszcze powszechne, to wybory te były szeroko omawiane w prasie plotkarskiej.

Córki Katarzyny Figury, Kaszmir Amber i Koko Claire również urodziły się zanim komentowanie wszystkiego w sieci stało się chlebem powszednim, jednak ich oryginalne imiona do dziś wzbudzają sensację. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę, że są nawiązaniem do indyjskim korzeni ich taty i byłego męża aktorki, Kaia Schoenhalsa, ten wybór staje się bardziej zrozumiały.

Imię córki Katarzyny Skrzyneckiej i Marcina Łopuckiego, Alikia Ilia, również wzbudza niemałe emocje. W licznych wywiadach aktorka tłumaczyła, że pochodzi z języka greckiego, bo to właśnie Grecja jest ukochanym miejscem na Ziemi całej rodziny, jednak przez długi czas musieli się zmagać z nieprzychylnymi komentarzami, także ze strony znanych koleżanek.

W nietypowy sposób swoją córkę nazwała również Lara Gessler. Jej pociecha otrzymała imię Nena, które wywodzi się z kultury rzymskiej i hebrajskiej. Okazuje się, że inspiracją była Jadwiga Witkiewicz, żona Witkacego, która nazywana była Neną.

Rzadko spotykane imię dla swojej pociechy wybrała również świeżo upieczona mama – Agnieszka Włodarczyk. Jej synek nazywa się Milan. Choć w Polsce imię to uznawane jest za oryginalne, to okazuje się, że w Czechach i na Słowacji cieszy się dużą popularnością. Jak przyznała w jednym ze swoich postów w mediach społecznościowych, decyzja o wyborze imienia była bardzo dokładnie przemyślana.

Czym się kierowaliśmy? Przede wszystkim nie chcieliśmy, żeby przed oczami stawał nam ktokolwiek, kogo już znamy. Więc nigdy nie poznaliśmy osoby o tym imieniu… Po drugie imię musiało pasować do nazwiska w tym przypadku zdecydowaliśmy, że nazwisko będzie po Tatusiu (chociaż można wybrać w urzędzie po mamusi) Po trzecie ale to już jakby moja "schiza" poczytałam sobie o znaczeniu imion i bardzo podobał mi się opis typu osobowości wybranego imienia. Takie niby czary mary jakie cechy będzie miało dziecko o tym imieniu. No i ważne, żeby nie było ani zbyt skomplikowane, ani zbyt popularne

- wyjaśniła aktorka w jednym ze swoich wpisów.

Starodawne polskie imiona dzieci

Coraz więcej polskich gwiazd stawia na starodawne imiona. Jedną z nich jest Zofia Zborowska-Wrona, która niedługo powita na świecie swoją córkę – Nadzieję. W ten sposób aktorka chce upamiętnić ukochaną babcię, na którą bliscy pieszczotliwie mówili "Nadzia". W Polsce imię Nadzieja było bardzo popularne przed wojną, obecnie rodzice najczęściej wybierają wersję Nadia, które jest rosyjskim zdrobnieniem tego imienia.

Piękne, choć staromodne imię wybrała dla swojej córki również Joanna Koroniewska, która starszą pociechę nazwała Janina. Imię to pochodzi z języka hebrajskiego i składa się ze słów Jehu, co oznacza Jahwe i Channah, czyli "łaska". W Polsce pojawiło się pod koniec XIX wieku, ale najbardziej popularne było w latach 30. XX wieku.

Miłośniczką nadawania starodawnych imion jest także Dorota Szelągowska, która swoją córkę nazwała Wanda. Pochodzenie tego imienia nie jest do końca znane, ale prawdopodobnie wymyślił je sam Wincenty Kadłubek. Zgodnie z legendą nosiła je córka Kraka, która nie chciała Niemca.

Reni Jusis również jest fanką niepopularnych imion. Córka artystki otrzymała imię Gaja, a syn Teofil. Obydwa imiona pochodzą z mitologii greckiej i mają wyjątkowe znaczenie. Gaja oznacza "ciesząca rodziców", a Teofil to inaczej "miły Bogu".

Najrzadziej nadawane imiona w Polsce

Choć wśród maluchów często powtarzają się te same imiona to zdarza się, że rodzice chcą nazwać dziecku bardzo nietuzinkowo. W 2020 roku wśród najrzadziej wybieranych imion dla dzieci znalazły się: Lotta, Balbina, Solomija, Soraja, Platon, Zbyszek, Wasyl i Simon. Rodzice, którzy planują nazwać swoje pociechy równie oryginalnie powinny pamiętać, że ich pomysł musi zostać zatwierdzony przez Urząd Stanu Cywilnego.

Zobacz także:

Autor: Martyna Trębacz