Gwiazdy

Nie żyje pionier rock and rolla. Little Richard zmarł w wieku 87 lat

Gwiazdy

Manuel Breva Colmeiro/Getty Images

Nazywał siebie architektem rock and rolla i za takiego był uważany. Piosenkarz Little Richard zmarł w sobotę, 9 maja. O jego śmierci poinformował na swojej stronie internetowej magazyn „Rolling Stone”.

Little Richard nie żyje

Był piosenkarzem, pianistą i pastorem. Uważany za jednego z pionierów rock and rolla, Little Richard, a właściwie Richard Wayne Penniman zmarł w sobotę, 9 maja w wieku 87 lat. Danny Penniman, syn muzyka, powiedział, że przyczyna śmierci jest nieznana.

Odpoczywaj w pokoju Richard. To naprawdę boli. Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich kolegów z zespołu i fanów z całego świata. Richard naprawdę był królem

- napisał Kelvin Holly, kolega z zespołu muzyka.

Little Richard - kariera

Richard Wayne Penniman, znany jako Little Richard, urodził się 5 grudnia 1932 roku w Macon w stanie Georgia. W drugiej połowie lat 50. zasłynął takimi przebojami jak „Tutti Frutti”, „Long Tall Sally”, „Rip It Up”, „Lucille” i „Good Golly, Miss Molly”. Weszły one do kanonu muzyki rozrywkowej. Jego charakterystyczny śpiew i uderzanie w klawisze fortepianu nieodwracalnie zmieniło muzykę popularną, wprowadzając R&B do białej Ameryki. Na całym świecie sprzedano ponad 30 mln jego płyt. W 1986 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2002 roku ogłosił, że nie będzie już występował na scenie.

Artysta, znany z charyzmy, pełnych energii występów i błyszczących strojów, stał się inspiracją dla wielu innych muzyków, takich jak Elton John czy Prince. Własne wersje jego piosenek nagrali m.in. The Beatles, Everly Brothers, The Kinks czy Elvis Costello. Jego charakterystyczny śpiew próbował naśladować Paul McCartney.

Posłuchaj „Tutti Frutti” z albumu „Here's Little Richard”

Tutti Frutti from Here's Little Richard

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości