Newsy

Nie żyje Florian Schneider. Współzałożyciel Kraftwerk zmarł w wieku 73 lat

Świeca

Sebastian Condrea/Getty Images

Newsy

Nie żyje Florian Schneider. Współzałożyciel Kraftwerk zmarł w wieku 73 lat

Świeca

Sebastian Condrea/Getty Images

Smutną wiadomość o śmierci Floriana Schneidera przekazał portal Billboard. Muzyk w latach 70. ubiegłego wieku stworzył wraz Ralfem Hüttem grupę Kraftwerk. Zespół produkował awangardowe kompozycje i uznany był za pioniera muzyki elektronicznej. 

Florian Schneider był współzałożycielem wpływowego projektu multimedialnego z Ralfem Hüttem, który powstał w 1970 roku. Kraftwerk - wykorzystujący instrumenty elektroniczne, w tym urządzenia domowe i niestandardowe - był powszechnie znany z pionierskiej muzyki elektronicznej i miał wpływ na różne gatunki w całym spektrum muzycznym, w tym hip-hop, synthpop i rock. 

Świat muzyków żegna Schneidera w mediach społecznościowych. 

Ceniony Florian Schneider 

Zmarły David Bowie dostrzegł także wpływ Schneidera na jego własną sztukę. Z albumu "Heroes" z 1977 r. pochodzi utwór, który kultowy artysta nazwał "V-2 Schneider". 

Sylwetka Schneidera 

Schneider grał na syntezatorze, wokoderze, flecie, saksofonie i innych instrumentach, był też wokalistą. Po czterdziestu latach wspólnego grania muzyk opuścił zespół w 2008 roku. Podczas swojej współpracy z grupą Kraftwerk wydał 10 albumów studyjnych, w tym z 1974 roku "Autobahn", która awansowała na 5. miejsce na liście Billboard 200 w 1975 roku. Zespół zdobył w 2017 roku nagrodę Grammy za najlepszy album taneczny/elektroniczny "3-D The Catalogue". 

Grupa była już sześciokrotnie nominowana do Rock Hall of Fame, ale jeszcze nie została wprowadzona. 

Przed śmiercią Kraftwerk ogłosił, że zespół wyrusza w letnią trasę koncertową po Ameryce Północnej z okazji 50-lecia grupy. Przedstawienia miały zawierać trójwymiarowe wizualizacje, z których zespół jest znany, łącząc muzykę i robotykę. Uroczyste występy zostały odwołane z powodu globalnej pandemii koronawirusa. 

Przyczyna śmierci Floriana Schneidera nie jest znana. 

Zobacz też: 

Amber Heard w żałobie po stracie bliskiej osoby. „Jestem zrozpaczona i zdruzgotana”

Tony Allen nie żyje. Wybitny perkusista miał 79 lat

Nie żyje Irrfan Khan. Aktor z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" miał 53 lata

Co sądzisz o tym artykule?
82
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0