Gorące tematy

Jak wygląda praca policjanta, który działa "pod przykrywką"? "Musisz przestać być sobą i grać rolę jednego z nich"

Gorące tematy

Jerzy, pseudonim "Zwierzak", to były policjant, który przez 13 lat pracował "pod przykrywką". Jego zadaniem było rozpracowanie Janusza T. "Krakowiaka" - jednego z najgroźniejszych polskich przestępców. Jak wygląda praca "przykrywkowca"?

Policjant "pod przykrywką"

Jerzy, pseudonim "Zwierzak", był jednym z pierwszych polskich policjantów, który pracował "pod przykrywką". Mężczyzna przez trzynaście lat udawał przestępcę, aby zaprzyjaźnić się z Januszem T. "Krakowiakiem" i zdobyć informacje, które pozwolą aresztować gangstera. - Szybko złapałem kontakt z jego koleżkami. Nawet nie musiałem zadawać pytań. Bardzo często sami przychodzili i opowiadali - mówił w rozmowie z naszym reporterem Jerzy.

Były policjant wyznał, że podczas rozmowy z gangsterami nie skupiają się tylko na przestępstwach. - To są normalne rozmowy. O problemach w domu, o niezapłaconym podatku. Ale zdarzały się też takie sytuacje, gdy mówili, że komuś połamali nogi lub kogoś pocięli. Żeby to robić i tego słuchać musisz przestać być sobą i grać rolę jednego z nich - mówił Jerzy "Zwierzak".

Działania tzw. przykrywkowców są tajne. O tym, co robią wie zaledwie kilka osób. Nawet żona pana Jerzego nie do końca wiedziała, czym jej mąż się zajmuje. - Były momenty, że się zamartwiałam. W końcu zaakceptowałam sytuację. Uznałam, że co ma być, to będzie - mówiła pani Maja, żona "Zwierzaka".

Wspomnienia "Zwierzaka"

O szczegółach swojej pracy Jerzy opowiedział Januszowi Schwertnerowi i Mateuszowi Baczyńskiemu. Na rynku właśnie ukazała się ich książka "Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca". - Ta książka jest bardzo szczera i bardzo osobista. Bardzo długo namawialiśmy Jurka, żeby opowiedział nam o kulisach swojej pracy - mówił w Dzień Dobry TVN Mateusz Baczyński, dziennikarz śledczy, współautor książki.

Ale zwierzania byłego oficera mogą uderzyć w samych policjantów i zdradzić zbyt wiele ze sposobu, w jaki pracują. - Taka forma pracy operacyjnej dalej funkcjonuje i wszyscy by chcieli żeby pewne rzeczy zostały tajemnicą. Ujawnienie tego warsztatu może utrudnić pracę. Wszyscy jesteśmy bardzo ciekawi tej książki - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Miksza, były oficer CBŚP.

Jakie cechy musi charakteru mieć policjant, który chce pracować "pod przykrywką"? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na

.

Zobacz także:

"Tam są wszystkie techniki manipulacji". Reporter "Uwagi! TVN" ujawnia szczegóły rozmowy wdowy po Krzysztofie Krawczyku z jego synem

10-letni Kacper był katowany przez ojczyma. Matka tłumaczy brak reakcji: "Skazywałam jednego syna, żeby ratować drugiego"

"Finał zaginięcia nastolatków okazał się tragiczny". Z Odry wyłowiono ciało 15-letniego Marka

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Pozostałe wiadomości