Gorące tematy

Polak w grupie naukowców, którzy odizolowali włoską odmianę koronawirusa. Kiedy doczekamy się szczepionki?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Grupie naukowców ze szpitala Sacco w Mediolanie udało się wyizolować szczep włoskiego koronawirusa. W zespole badawczym był polski immunolog dr Maciej Tarkowski. - To jest dopiero początek. To umożliwi nam dalszą charakterystykę tego wirusa, a zatem dalsze akcje - powiedział w rozmowie z Mateuszem Hładkim.

Lekarz i biolog dr Maciej Tarkowski pracuje we Włoszech od kilkunastu lat. Ostatnio usłyszał o nim cały świat, kiedy zespół naukowców z laboratorium w szpitalu Sacco w Mediolanie, w którego jest składzie, wyizolował włoski szczep koronawirusa.

Osobiście zajmowałem się częścią analizy molekularnej tego wirusa

- wyjaśnił dr Tarkowski.

Oprócz niego, w badaniach udział wzięli: Claudia Balotta, Alessia Lai, Annalisa Bergna, Arianna Gabrieli, Gianguglielmo Zehender oraz prof. Massimo Galli.

Szczep został wyizolowany na podstawie badań nad materiałem biologicznym pochodzącym od pacjentów z miasteczka Codogno na północy Włoch, gdzie potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia na terenie tego kraju.

Jakie dalsze kroki?

Dzięki temu sukcesowi będzie można porównać go ze szczepem wyizolowanym w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani, do którego trafili chorzy turyści z chińskiego miasta Wuhan. Badacze poznają również różnice, a także zdolność do mutacji i zaraźliwości.

To jest dopiero początek. To umożliwi nam dalszą charakterystykę tego wirusa, a zatem dalsze akcje, których my oczywiście w laboratorium naukowym nie możemy podjąć, ale mogą już podjąć firmy farmaceutyczne, które mają dużo większe możliwości w produkcji na przykład szczepionki

- stwierdził polski naukowiec.

Czy zdaniem immunologa długo będziemy musieli czekać na szczepionkę?

To kwestia kilku miesięcy, kiedy będzie można poznać rezultaty pierwszych prób działań szczepionek

- stwierdził.

Infolinia

Na razie Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziło przypadków koronawirusa w Polsce. NFZ uruchomił całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości