Gorące tematy

Pierwszy przypadek koronawirusa na rajskiej wyspie. "Straciliśmy status kraju wolnego od Covid-19 pomimo naszych wspólnych wysiłków"

Gorące tematy

cdwheatley/Getty Images

Pandemia wciąż trwa, a szalejący koronawirus zaczyna docierać w coraz to dalsze zakamarki świata. W sobotę władze Wysp Salomona potwierdziły pierwszy przypadek COVID-19 u studenta, który wrócił z Filipin. Premier Manasseh Sogavare zabrał głos w sprawie.

Pierwszy przypadek koronawirusa na wyspach Salomona

Lista krajów wolnych od pandemii systematycznie się kurczy. Nic nie wskazuje na to, żeby wirus miał odpuścić. Tuż na początku października władze wysp Salomona poinformowały o pierwszym przypadku pozytywnego wyniku u jednego z mieszkańców. Jak się okazuje, zarażony został student, który wracał z Filipin lotem repatriacyjnym z 96 pasażerami.

Mężczyzna przed wylotem do domu trzykrotnie uzyskał negatywny wynik testu. Po przybyciu do Honiary w rutynowym badaniu potwierdzono obecność wirusa. Obecnie chłopak przebywa w izolacji, a pozostali studenci, u których jeszcze przed odlotem wykryto koronawirusa, zostali zatrzymani na kwarantannie na Filipinach.

Ponadto od zamknięcia granicy w marcu, na Filipinach utknęło ponad 400 studentów z Wysp Salomona. Pod naciskiem rodziców władze zorganizowały ich powrót trzema lotami, z których pierwszy dotarł we wtorek. Mimo pozytywnego wyniku u jednego z nastolatków premier zapewnia, że rząd w dalszym ciągu będzie sprowadzać młodych obywateli do domu. Manasseh Sogavare zwrócił się do mieszkańców w telewizyjnym przemówieniu.

Boli mnie, gdy mówię, że straciliśmy status kraju wolnego od COVID-19 pomimo naszych wspólnych wysiłków, aby zapobiec przedostaniu się pandemii do naszego kraju

- podkreślił Sogavare.

Premier wysp podjął działania

Premier Manasseh Sogavare natychmiast podjął działania. W przemówieniu prosił 600 tysięcy mieszkańców archipelagu o zachowanie spokoju i zapewniał, że działania, mające na celu wykryć osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi, już się rozpoczęły. Premier uspokoił również społeczeństwo i poinformował o wprowadzeniu odpowiednich środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. Jak przyznał, na razie wprowadzanie lokdownu nie jest konieczne.

Środki gotowości i reagowania podjęte przez rząd w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zostały uruchomione

- oświadczył premier Wysp Salomona.

Miejsca, których do tej pory jeszcze nie zaatakował koronawirus to Kiribati, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Palau, Samoa, Tonga, Tuvalu i Vanuatu.

W związku z drastycznym wzrostem zakażeń w kilku regionach kraju rząd Katalonii wezwał służby sanitarne Hiszpanii do wprowadzenia ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się pomiędzy regionami. Jak sytuacja koronawirusowa wygląda na miejscu?

Zobacz także:

Donald Trump jest w szpitalu. Prezydent USA ma koronawirusa

Dorota Gardias zakażona koronawirusem. "Bardzo dziękuję za wszelkie gesty wsparcia"

Donald Trump i jego żona Melania zakażeni koronawirusem. "Przejdziemy przez to razem!"

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości