Gorące tematy

Na świecie jest więcej ludzi mających dostęp do telefonu komórkowego niż do toalety

Gorące tematy

Aktualizacja:
E+SDI Productions/Getty Images

15 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Telefonu. Już 7 lat temu ONZ alarmował, że na świecie mamy 6 miliardów telefonów komórkowych, podczas gdy 1,2 miliarda z 7 miliardów mieszkańców Ziemi cierpi z powodu braku czystej wody do picia, a 2,4 miliarda ludzi nie ma dostępu do kanalizacji wodociągowej. Dzisiaj sytuacja jest jeszcze gorsza, bo o ile liczba telefonów rośnie w zastraszającym tempie, warunki życiowe mieszkańców naszej planety, już w takim tempie się nie poprawiają.

Nie dalej jak kilka tygodni temu jedna z największych na świecie firm dostarczających wyszukiwarkę Internetową ogłosiła, że w niedostępnych terenach kraju Internet dostarczały będą specjalne balony . Tym samym, dostęp do Internetu uzyskają ludzie, którzy nigdy go nie mieli. Ta sama wyszukiwarka jest zresztą adresatem największej ilości pytań kierowanych przez użytkowników z wykorzystaniem swoich telefonów. Jak wskazał Scott Galloway w swojej książce "Wielka Czwórka", co szóste z tych pytań nie było zadawane przez nas nigdy nikomu wcześniej. Ufamy jej bardziej niż przyjacielowi, małżonkowi czy koledze.

Czas spędzony z telefonem

W 2020 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej poinformował, że wśród Polaków w wieku ponad 15 lat 92,9 proc. korzystało z telefonu komórkowego, a 70,5 proc. z Internetu w 2019 r. Przyjmując zgodnie ze statystykami, że osoby średnio zaangażowane w wirtualne życie spędzają 2 h dziennie - patrząc w swój telefon, w skali roku to już 728 godzin, co stanowi ponad 30 pełnych dni.

Nie można nie dostrzec wartości tak zaawansowanego rozwoju technologicznego. Jednym z najbardziej uderzających przykładów jest Malala Yousafzai, która w wieku 14 lat została laureatem Pokojem Nagrody Nobla. Na początku 2009 r. zaczęła pisać na swoim internetowym blogu pod pseudonimem Gul Makai o doświadczeniach jako uczennica w Wadi-e Swat, jak talibowie zmuszają do zamykania szkół po wprowadzeniu zakazu edukacji dziewcząt. Internet pozwolił jej mówić głośniej niż inni.

Ale nieodłączony dostęp do sieci, to też zagrożenia. Nomofobia to lęk przed brakiem dostępu do telefonu. Ilu z Państwa zdarzało się wrócić do domu, bo zapomnieliśmy telefonu, mimo że wychodzimy na krótki tylko spacer? Fonoholizm to z kolei uzależnienie od telefonu. Coraz większa ilość otaczających nas zjawisk wpływających destrukcyjnie na tworzenie relacji międzyludzkich, dotyczy przestrzeni cyfrowej i otaczającego nas Internetu. Nieograniczony dostęp do informacji, profilowanych przez gigantów technologicznych względem naszych zainteresowań ogranicza nasz rozwój, obniżając poziom krytycznej oceny rzeczywistości.

Telefon - najlepszy przyjaciel?

Dlatego ważne jest, by samemu stawiać sobie granice i odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę chcemy, by naszym najlepszym przyjacielem był telefon. By był tym, który wie o nas najwięcej i który towarzyszy nam we wszystkich czynnościach życia. Takiej refleksji służyć ma Międzynarodowy Dzień Bez Telefonu, który obchodzimy dokładnie dziś 15 lipca. Metaforą tego dnia powinna być w mojej ocenie marionetka. Tymi, którzy sterują jej nićmi, są globalne korporacje, a sterowanymi, wykonującymi niczym podatne na to lalki powtarzalne ruchy jesteśmy my. Dzisiejszy dzień jest okazją do refleksji, czy naprawdę chcemy nimi być.

Jak ograniczyć korzystanie z telefonu komórkowego? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czy będzie rejestr osób po próbach samobójczych?

Koniec z udostępnianiem na Facebooku zdjęć z wizerunkami innych osób? Zapadł przełomowy wyrok sądu

Kontrowersyjna technologia 5G. Czy rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Autor: Maciej Kawecki

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości