Gorące tematy

Kredyty we frankach szwajcarskich. Radca prawny tłumaczy, dlaczego nie warto iść na ugodę z bankiem

Gorące tematy

Jak na razie sytuacja frankowiczów jest niejasna. Sądy coraz częściej orzekają na ich korzyść, jednak nie jest to reguła. Planowana uchwała ma ujednolicić rozstrzyganie spraw kredytobiorców i banków.

25 marca - ważny dzień dla frankowiczów w Polsce

Rośnie liczba pozwów składanych przez posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich przeciwko bankom. Co najważniejsze, sądy coraz częściej rozstrzygają sprawy na korzyść frankowiczów. 25 marca Sąd Najwyższy ma wydać uchwałę, która ujednolici orzecznictwo w sprawach kredytów we frankach. To może być decydujący dzień dla tysięcy Polaków.

- Będzie to oznaczało, że sytuacja frankowiczów się ugruntuje i będzie jasna - tłumaczy Klaudia Chróścik, radca prawny.

Obecnie łatwo zauważyć wiele rozbieżności w orzecznictwach sądów. W Polsce nie obowiązuje prawo precedensowe, a więc jedna sprawa wygrana na korzyść kredytobiorcy nie oznacza reguły. To, czy wszystkie kredyty w Polsce zostaną "odfrankowione" zależy od tego, jak będzie wyglądała uchwała.

Ugody z bankiem

W związku z tym, że sądy coraz częściej orzekają na korzyść frankowiczów, banki zaczynają czuć presję i proponują ugody dla klientów.

- Miałam okazję analizować te warunki i w mojej ocenie one są niekorzystne dla konsumentów. Banki zdecydowanie mniej proponują w zamian za to ustępstwo, którego należałoby oczekiwać. Jeżeli uznamy, że ugoda ma być kompromisem, czyli wypośrodkowaniem sytuacji obu stron, to niestety przyznaję, że te propozycje nie spełniały tego warunku - mówi Chróścik.

Prawniczka poleca kredytobiorcom, żeby wstrzymali się z pójściem na ugodę do 25 marca.

Ile kosztuje walka frankowicza z bankiem?

Opłata od pozwu jest niezmienna - wynosi 100 zł. Koszt pełnomocnika to już kwestia indywidualna i zależna między innymi od stopnia skomplikowania sprawy oraz wysokości kredytu. Stawki rynkowe zaczynają się już od kilku tysięcy złotych. Warto pamiętać również o tym, że wynagrodzenie za sukces może być częściowo zależne od wyniku sprawy.

Więcej o kredytach we frankach szwajcarskich dowiesz się z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości