Gorące tematy

Huragan Ciara. Czy lądowanie w trudnych warunkach to dla pilotów chleb powszedni?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Potężne huraganowe wiatry sprawiają coraz więcej trudności i kłopotów. W Polsce ponad 55 tys. mieszkańców straciło dostęp do prądu. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a Europie grozi paraliż komunikacyjny. Ze względu na trudne warunki na lądzie i w powietrzu coraz większa liczba lotów jest odwoływana.

Porywisty wiatr łamie drzewa i zrywa dachy, a jego prędkość w wielu miejscach przekracza 100 km/h. Huragan Ciara, znany również jako Sabina, stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego, kolejowego i lotniczego. Niesprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że dopuszczone do startu samoloty miały poważne problemy zarówno podczas lotów, jak i przy lądowaniu. Potwierdza to nieprawdopodobne lądowanie polskiego pilota, któremu udało się sprowadzić samolot na ziemię w bardzo trudnych warunkach.

Bezpieczne lądowanie polskiego pilota

Samolot lecący z Polski do Wielkiej Brytanii został przekierowany z lotniska w Luton do Birmingham. Ze względu na silne podmuchy wiatru, załoga musiała lądować w ekstremalnych warunkach. Do Sieci trafiło nagranie ukazujące, jak silny wiatr miota podchodzącym do lądowania samolotem. Kapitanowi Grzegorzowi Siekierdzie udało się zachować zimną krew i bezpiecznie posadzić maszynę na ziemi.

To było piękne lądowanie przy bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, na lotnisku zapasowym. Im bliżej ziemi, te sytuacje są bardziej niebezpieczne. Procedury, wyszkolenie załogi oraz nieustanne powtarzanie ma zapewnić bezpieczeństwo

– powiedział Stanisław Malinowski, Oficer Polskich Linii Lotniczych LOT.

Jak zauważył pilot, tego typu sytuacje zdarzają się 2-3 razy w roku i są całkowicie normalne.

Bardzo ciężko trenujemy do tego typu sytuacji. Każdemu lotnikowi się zdarzają one dosyć często. Podchodzimy do lądowania w różnych warunkach. To jest ustawienie się do osi wiatru. To wymaga odpowiedniej techniki, użycia sterów i wyczucia samolotu. Jest to całkowicie normalna sytuacja. Załoga wykazała się bardzo dużymi umiejętnościami. Posadzili samolot na pasie przy bardzo silnym wietrze. Jest to umiejętność, którą każdą pilot nabywa w czasie szkolenia

– podkreślił gość programu.

ZOBACZ: Jak należy zabezpieczyć się przed silnym wiatrem?

Jak zabezpieczyć się przed wichurą?

Chcąc uniknąć skutków szalejącej wichury należy przestrzegać konkretnych środków bezpieczeństwa. Wytyczne mówią m.in. o dokładny zamknięciu drzwi i okien, oraz zabezpieczeniu wszelkich przedmiotów znajdujących się w ogródkach, podwórkach i na balkonach, które mogłyby zostać uniesione przez wiatr i wyrządzić komuś krzywdę. Właściciele samochodów powinni upewnić się, że ich auta znajdują się w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew, słupów i liniami energetycznych oraz lekkich konstrukcji, jak chociażby wiaty autobusowe i tramwajowe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oficjalne ostrzeżenie przed gwałtownymi wiatrami dla całej Polski. Alerty pierwszego stopnia objęły północną część województwa zachodniopomorskiego, wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego. Dla południowej części województwa podkarpackiego zostało wydane ostrzeżenie trzeciego stopnia. Alerty mają obowiązywać do godzin popołudniowych lub wieczornych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Huragan Ciara. Silny wiatr nad całą Polską. Ostrzeżenia w wielu regionach

Ekstremalnie wysokie ciśnienie atmosferyczne. Uważaj na złe samopoczucie!

Bukowina Tatrzańska. Zerwany dach spadł na turystów. Zginęły dwie osoby

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości