Newsy

Ekstremalnie wysokie ciśnienie atmosferyczne. Uważaj na złe samopoczucie!

Newsy

Ekstremalnie wysokie ciśnienie atmosferyczne. Uważaj na złe samopoczucie!

W poniedziałek Polska znajdzie się w strefie potężnego wyżu, który może mieć znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Według wstępnych obliczeń IMGW wartości te mogą zbliżyć się do rekordowego wyniku odnotowanego w 1997 roku w Suwałkach. Ciśnienie atmosferyczne może wynieść nawet 1050 hPa.

Bardzo wysokie ciśnienie w całej Polsce

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek w Polsce przez cały dzień dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne.

Bodźcowa pogoda z utrzymującym się wysokim ciśnieniem atmosferycznym wywierać będzie niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Złe samopoczucie będą odczuwać zwłaszcza mieszkańcy zachodniej i południowej części kraju

- zaznacza IMGW.


U osób podatnych na bodźce meteorologiczne może wystąpić pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, zdenerwowanie i zwiększone dolegliwości bólowe

- mówi PAP Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW.

Bodźcowa pogoda z utrzymującym się wysokim ciśnieniem atmosferycznym wywierać będzie niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Jak zaznacza IMGW, złe samopoczucie będą odczuwać zwłaszcza mieszkańcy zachodniej i południowej części kraju.

Jak wysokie ciśnienie wpływa na samopoczucie?

Instytut w komunikacie dodaje, że w środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia.

Synoptyk IMGW, Mateusz Barczyk, wyjaśnia w rozmowie z PAP, że "duże ciśnienie to duży wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu, który może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego".  Jak wylicza, u meteopatów wysokie ciśnie przyczynia się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi i ogólnego pogorszenia sprawności psychofizycznej.


W poniedziałek u wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie oraz zwiększone dolegliwości bólowe.

W tej chwili we wszystkich stacjach IMGW w całym kraju, w odniesieniu do poziomu morza ciśnienie wynosi powyżej 1040 hPa: najniższe jest w Suwałkach - 1041 hPa, a najwyższe w Zielonej Górze - 1047 hPa

 - mówi synoptyk IMGW dodając, że ciśnienie niestety nadal rośnie.

We wtorek ciśnienie zacznie spadać. Według prognoz do północy będzie się jeszcze utrzymywać, a po północy zacznie się już solidny spadek.

Zobacz wideo: Jak wyleczyć skaczące ciśnienie? Posłuchaj rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN z Piotrem Gryglasem, kardiologiem.

ZOBACZ także:


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
20.01.2020
ja
Zielone talizmany filmik na temat kwiatów , czy można zobaczyć??