Bardzo wysokie ciśnienie w całej Polsce
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek w Polsce przez cały dzień dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne.
Bodźcowa pogoda z utrzymującym się wysokim ciśnieniem atmosferycznym wywierać będzie niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Złe samopoczucie będą odczuwać zwłaszcza mieszkańcy zachodniej i południowej części kraju
- zaznacza IMGW.
U osób podatnych na bodźce meteorologiczne może wystąpić pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, zdenerwowanie i zwiększone dolegliwości bólowe
- mówi PAP Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW.
Bodźcowa pogoda z utrzymującym się wysokim ciśnieniem atmosferycznym wywierać będzie niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Jak zaznacza IMGW, złe samopoczucie będą odczuwać zwłaszcza mieszkańcy zachodniej i południowej części kraju.
Jak wysokie ciśnienie wpływa na samopoczucie?
Instytut w komunikacie dodaje, że w środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia.
Synoptyk IMGW, Mateusz Barczyk, wyjaśnia w rozmowie z PAP, że " duże ciśnienie to duży wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu , który może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego". Jak wylicza, u meteopatów wysokie ciśnie przyczynia się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi i ogólnego pogorszenia sprawności psychofizycznej.
W poniedziałek u wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie oraz zwiększone dolegliwości bólowe.
W tej chwili we wszystkich stacjach IMGW w całym kraju, w odniesieniu do poziomu morza ciśnienie wynosi powyżej 1040 hPa: najniższe jest w Suwałkach - 1041 hPa, a najwyższe w Zielonej Górze - 1047 hPa
- mówi synoptyk IMGW dodając, że ciśnienie niestety nadal rośnie.
We wtorek ciśnienie zacznie spadać. Według prognoz do północy będzie się jeszcze utrzymywać, a po północy zacznie się już solidny spadek.
Zobacz wideo: Jak wyleczyć skaczące ciśnienie? Posłuchaj rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN z Piotrem Gryglasem, kardiologiem.
ZOBACZ także:
- Nagłe skoki ciśnienia – jakie są ich przyczyny?
- Pogodny temat w Dzień Dobry TVN - zgłoś używając #pogodnitvn
- Ile lat ma twoje serce? Ten test oceni, czy jest starsze od ciebie
Autor: Magdalena Szmidt
Źródło: PAP