Gorące tematy

Stany lękowe i zanik libido mogą być objawami zaburzeń hormonalnych. "Niekiedy 35-latek nie ma już testosteronu"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Testosteron - król męskich hormonów. Niestety panowie rzadko badają jego poziom. Najwyższy czas to zmienić! To może poprawić jakość życia.

Dzień Mężczyzn - co z tym testosteronem?

10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzny - co prawda nie jest to tak popularne święto jak Dzień Kobiet, ale szczególnie w tym dniu warto nagłaśniać problemy współczesnych panów. Głos w tej sprawie zabrała specjalistka, dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach. Jak zauważyła, mężczyźni bardzo rzadko badają poziom testosteronu.

- Bez testosteronu mężczyzna nie wie, jak egzystuje. Ma wiele różnych objawów, typu depresja, stany lękowe, paniki. Jest wiecznie zmęczony, już nie mówiąc o braku libido. Najczęściej kieruje się gdzie? Do psychiatry. Najpierw niech zbada swój testosteron - radzi.

Ewa Kempisty-Jeznach tłumaczy, że badanie można wykonać praktycznie w każdym laboratorium w Polsce. Jest tak powszechne, jak morfologia.

Badanie testosteronu

Kiedyś uważano, że mężczyźni bardzo powoli tracą testosteron - ok. 2 proc. po 40. roku życia. Najnowsze badania wykazują jednak, że stres i zanieczyszczenie środowiska znacznie przyspieszyły ten proces.

- Niekiedy 35-latek nie ma już testosteronu lub ma go na poziomie 60-latka - mówi lekarka.

- Warto badać testosteron również u kobiet. Wiele moich pacjentek żali się na brak libido właśnie z tego powodu. My produkujemy go 10 razy mniej niż mężczyźni, ale to on decyduje o tym, czy my chcemy, czy nie - dodaje.

Testosteron można suplementować, dotyczy to także kobiet, w formie kremu, zastrzyków lub tabletek. Ewa Kempisty-Jeznach uczula jednak, że lekarski testosteron nie ma nic wspólnego z używką stosowaną przez niektórych kulturystów. Należy je rozróżniać - ten właściwy jest stosowany w ramach terapii hormonalnej.

Wysoki testosteron wpływa pozytywnie nie tylko na psychikę i libido.

- Mężczyzna, który ma testosteron, spala tłuszcz, robi mięśnie i nie ma brzuszka - przekonuje specjalistka.

Panowie, warto się zbadać i zadbać o swoje zdrowie. Panie, najlepiej wiecie, jak wpłynąć na swoich partnerów.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości