Styl życia

Co panowie sądzą o Dniu Mężczyzn? "Jeśli chcesz go docenić, okazuj mu to codziennie"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
mężczyźni

Dzień Mężczyzny przypada 10 marca, czyli dwa dni po święcie kobiet. Mimo że nie cieszy się tak dużą popularnością, jest świetną okazją do złożenia życzeń swojemu partnerowi, kolegom czy znajomym z pracy. Co o święcie mężczyzn sądzą sami zainteresowani? Sprawdzamy.

Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn?

W Polsce ogromną popularnością cieszy się Dzień Kobiet, który ma na celu wyrażenie szacunku wobec płci pięknej. 8 marca panie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo, otrzymując od mężczyzn m.in. symboliczne upominki i kwiaty, takie jak tulipany czy goździki. Dwa dni później, czyli 10 marca, obchodzimy Dzień Mężczyzny.

Miłość i związki

Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ta data nie jest odpowiedzią na święto pań. Mało kto wie, że ma związek z religią katolicką, gdyż nawiązuje do 40 Świętych Męczenników, którzy umierali w męczarniach po odmowie wyrzeknięcia się swojej wiary. Mimo że w Internecie dostępnych jest wiele informacji na ten temat, to jednak Dzień Mężczyzny nie jest traktowany tak uroczyście, jak Dzień Kobiet. Z czego to wynika?

Jedną z przyczyn mogących wprowadzać w błąd zarówno panie, jak i samych panów, jest rozbieżność dat. Wpisując w wyszukiwarce hasło “Dzień Mężczyzny” możemy dotrzeć aż do 3 różnych terminów. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej 10 marca, ale pojawiają się również daty takie jak 19 listopada czy 30 września.

Co panowie sądzą o Dniu Mężczyzny?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn ustanowiono w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według tych ustaleń to właśnie 19 listopada jest datą oficjalnego święta panów i do dziś jest obchodzony w wielu państwach. 30 września świętujemy natomiast Dzień Chłopaka, kiedy życzenia składamy młodszym panom, braciom czy synom. 

Możemy więc przyjąć, że to właśnie 10 marca jest oficjalnym Dniem Mężczyzny w Polsce. Warto wiedzieć, co sami zainteresowani sądzą na temat tego święta. Dla większości z nich nie jest to święto istotne, wielu nie wie nawet, że istnieje, a jeszcze inni nie oczekują od swoich partnerek z tej okazji drogich prezentów czy specjalnie zaplanowanych gestów.

- Szczerze mówiąc, nie wiedziałem w ogóle, że jest takie święto. Niemniej jednak z pewnością miło byłoby dostać życzenia od najbliższych przyjaciółek czy drugiej połówki - tłumaczy 35-letni Przemek. - Ja nie obchodzę tego święta, ale dostaję wiele życzeń. W tym roku słyszałem, że w pracy z tej okazji zostaną zorganizowane również jakieś atrakcje - opowiada 32-letni Mateusz.

Czy są więc panowie, którzy doskonale wiedzą o swoim święcie i czekają na drobny gest od partnerek, sióstr czy przyjaciółek?

- Obchodzę Dzień Mężczyzny. Jest on dwa dni po Dniu Kobiet, dlatego zarówno mi, jak i mojej dziewczynie łatwo zapamiętać te daty. Takie okazje wykorzystujemy do spędzenia razem czasu, zawsze miło jest wiedzieć, że ten ktoś jest i o tobie pamięta - podkreśla 21-letni Adam.

Faceci często rezygnują również z obchodzenia Dnia Mężczyzny na rzecz innych świąt o podobnej tematyce.

- Nie obchodzę Dnia Mężczyzny 10 marca, ponieważ według mnie ciekawszym świętem jest Dzień Chłopaka. Jeśli kobiety mają jedno święto w roku, to my też. Zdarzy się, że ktoś złoży życzenia, ale nie przywiązuje do tego uwagi. Wydaje mi się, że te święta są trochę "na siłę". Jeśli chcesz docenić mężczyznę, okazuj mu to codziennie- podsumowuje 26-letni Robert.

Życzenia na Dzień Mężczyzny

Jeśli chcesz złożyć panom życzenia, np. rymowane czy w formie wiersza, kilka propozycji znajdziesz tutaj.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: David Lees/Getty Images

Pozostałe wiadomości