Dzień Mężczyzny przypada 10 marca, czyli dwa dni po święcie kobiet. Mimo że nie cieszy się tak dużą popularnością, jest świetną okazją do złożenia życzeń swojemu partnerowi, kolegom czy znajomym z pracy. Co o święcie mężczyzn sądzą sami zainteresowani? Sprawdzamy.
Miłość i związki
Miłość i związki
Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn?
W Polsce ogromną popularnością cieszy się Dzień Kobiet, który ma na celu wyrażenie szacunku wobec płci pięknej. 8 marca panie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo, otrzymując od mężczyzn m.in. symboliczne upominki i kwiaty, takie jak tulipany czy goździki. Dwa dni później, czyli 10 marca, obchodzimy Dzień Mężczyzny.
Ta data nie jest odpowiedzią na święto pań. Mało kto wie, że ma związek z religią katolicką, gdyż nawiązuje do 40 Świętych Męczenników, którzy umierali w męczarniach po odmowie wyrzeknięcia się swojej wiary. Mimo że w Internecie dostępnych jest wiele informacji na ten temat, to jednak Dzień Mężczyzny nie jest traktowany tak uroczyście, jak Dzień Kobiet. Z czego to wynika?
Jedną z przyczyn mogących wprowadzać w błąd zarówno panie, jak i samych panów, jest rozbieżność dat. Wpisując w wyszukiwarce hasło “Dzień Mężczyzny” możemy dotrzeć aż do 3 różnych terminów. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej 10 marca, ale pojawiają się również daty takie jak 19 listopada czy 30 września.
Co panowie sądzą o Dniu Mężczyzny?
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn ustanowiono w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według tych ustaleń to właśnie 19 listopada jest datą oficjalnego święta panów i do dziś jest obchodzony w wielu państwach. 30 września świętujemy natomiast Dzień Chłopaka, kiedy życzenia składamy młodszym panom, braciom czy synom.
Możemy więc przyjąć, że to właśnie 10 marca jest oficjalnym Dniem Mężczyzny w Polsce. Warto wiedzieć, co sami zainteresowani sądzą na temat tego święta. Dla większości z nich nie jest to święto istotne, wielu nie wie nawet, że istnieje, a jeszcze inni nie oczekują od swoich partnerek z tej okazji drogich prezentów czy specjalnie zaplanowanych gestów.
- Szczerze mówiąc, nie wiedziałem w ogóle, że jest takie święto. Niemniej jednak z pewnością miło byłoby dostać życzenia od najbliższych przyjaciółek czy drugiej połówki - tłumaczy 35-letni Przemek. - Ja nie obchodzę tego święta, ale dostaję wiele życzeń. W tym roku słyszałem, że w pracy z tej okazji zostaną zorganizowane również jakieś atrakcje - opowiada 32-letni Mateusz.
Czy są więc panowie, którzy doskonale wiedzą o swoim święcie i czekają na drobny gest od partnerek, sióstr czy przyjaciółek?
- Obchodzę Dzień Mężczyzny. Jest on dwa dni po Dniu Kobiet, dlatego zarówno mi, jak i mojej dziewczynie łatwo zapamiętać te daty. Takie okazje wykorzystujemy do spędzenia razem czasu, zawsze miło jest wiedzieć, że ten ktoś jest i o tobie pamięta - podkreśla 21-letni Adam.
Faceci często rezygnują również z obchodzenia Dnia Mężczyzny na rzecz innych świąt o podobnej tematyce.
- Nie obchodzę Dnia Mężczyzny 10 marca, ponieważ według mnie ciekawszym świętem jest Dzień Chłopaka. Jeśli kobiety mają jedno święto w roku, to my też. Zdarzy się, że ktoś złoży życzenia, ale nie przywiązuje do tego uwagi. Wydaje mi się, że te święta są trochę "na siłę". Jeśli chcesz docenić mężczyznę, okazuj mu to codziennie- podsumowuje 26-letni Robert.
Życzenia na Dzień Mężczyzny
Jeśli chcesz złożyć panom życzenia, np. rymowane czy w formie wiersza, kilka propozycji znajdziesz tutaj.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Randka przed pracą, czemu nie? Singielki pokochały nowy trend
- Ja cię kocham, a ty siedzisz w więzieniu. Co kobiety widzą w kryminalistach?
- Miłość po sześćdziesiątce. "Seniorki są bardziej wymagające. Nie chcą już prać skarpetek"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: David Lees/Getty Images