Gorące tematy

Dramatyczne losy nastolatek z poprawczaka. Dokument Mikołaja Lizuta „Już tu nie wrócę”

Gorące tematy

Autor:
Sylwia
Wołoch
Dramatyczne losy nastolatek

Świat pełen koszmarnych przeżyć i marzenie o dziecku jako bezwarunkowej miłości. Dokument Mikołaja Lizuta, dziennikarza i twórcy filmowego, opowiada o wychowankach Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – czterech dziewczynkach, którym towarzyszył przez cztery lata ich życia.

Losy dziewczynek z ośrodka w Goniądzu

Jak opowiada Mikołaj Lizut, jego dziennikarska droga zaprowadziła go do Cerekwicy koło Poznania, gdzie stworzył reportaż radiowy o nieletnich matkach w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.

W Polsce istnieje dosyć nieludzka luka. 16-letnia dziewczynka może już leganie uprawiać seks, jednak, na ogół, nie ma dostępu do antykoncepcji. Żaden ginekolog nie przepisze jej środków hormonalnych bez zgody opiekunów, gdzie bardzo często, jak np. w sytuacji dziewczyn, tych opiekunów po prostu nie ma. 16-latka gdy zajdzie w ciążę musi urodzić, jednak gdy urodzi, nie ma do tego dziecka żadnych praw, bo nie ma zdolności do czynności prawnych

Po tej historii, dzięki Agnieszce Sikorze z fundacji Po Drugie, dziennikarz trafił do młodzieżowego ośrodka wychowawczego w Goniądzu, gdzie poznał swoje bohaterki.

Mikołaj Lizut – obserwacja przemiany z dziewczynek w kobiety

– Z moim operatorem, Marcinem Sauterem, przyjęliśmy założenie, że chcemy być z tymi bohaterkami bardzo długo i towarzyszyć im podczas przemiany, gdy z dziecka stajesz się dorosłą kobietą – tłumaczy twórca. 

Jest to duża odpowiedzialność, ponieważ – jak podkreśla – dokument od fabuły różni się tym, że bohaterki powierzają twórcom ich prawdziwe biografie, co wymaga ogromnej delikatności.  

– Moja córka Zosia jest w wieku bohaterek dokumentu. Bardzo długo, podczas zdjęć do tego filmu starałem się znaleźć jakiś patent na happy end, by tę historię zakończyć pozytywnie, dać widzom iskierkę nadziei. Niestety, autor filmów dokumentalnych nie jest panem losów swoich bohaterów. To jest też najdziwniejsza różnica między dokumentem a fabułą – po zakończeniu zdjęć właściwie niczego nie kończymy, historie toczą się dalej – wyjaśnia reżyser.

Film można będzie obejrzeć na Millennium Docs Against Gravity Film Festival – jednym z większych festiwali filmów dokumentalnych, który 16 września 2021 r. rozpoczyna się w sieci. „Już tu nie wrócę” to debiut dokumentalny Mikołaja Lizuta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sylwia Wołoch

Pozostałe wiadomości