film dokumentalny

  film dokumentalny

  Paweł Łoziński to jeden z najlepszych polskich twórców filmów dokumentalnych, który nie boi się eksperymentować z formą przekazu. Najlepszym tego dowodem jest jego ostatnie dzieło, które zostało docenione na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. W Dzień Dobry TVN artysta opowiedział o nietypowym pomyśle na ujęcia kręcone z balkonu, a także o kulisach realizacji tego dokumentu.

  Zachwyt i kontrowersje towarzyszyły Michaelowi Jacksonowi przez całą karierę. „Król Popu” był oskarżany o pedofilię. Nigdy nie został skazany, ale do końca życia musiał się tłumaczyć się z poważnych zarzutów. Był niewinny czy kłamał jak z nut? O tym opowiada film dokumentalny discovery+ Originals „Michael Jackson: sztuka kłamstwa”. Można go oglądać na tylko na Playerze od 1 lipca.

  W ekstremalnym tempie powiększa swoją bibliotekę Player.pl, który stale dodaje nowe filmy i seriale. Wraz ze startem kolekcji discovery+ w Polsce w serwisie regularnie pojawiają się też pozycje dokumentalne typu premium, pod marką discovery+ Originals. To najgłośniejsze międzynarodowe produkcje na ważne i aktualne tematy. W czerwcu w Playerze zadebiutowało kolejnych 7 premierowych tytułów, m.in. o największych światowych gwiazdach tenisa – Serenie Williams, Rogerze Federerze i Rafaelu Nadalu.

  Patryk Vega zrobił kolejną niespodziankę fanom i opublikował w sieci swój najnowszy film. Reżyser przypomniał, że swoją karierę zaczynał od filmów reporterskich i opublikował dokument "Oczy diabła", który traktuje o nielegalnym handlu dziećmi. Co jednak w tym wszystkim najciekawsze to fakt, że najnowszy film Vegi obejrzysz za darmo.

  Nie milkną komentarze dotyczące dokumentu "Don Stanislao" na temat kardynała Stanisława Dziwisza. W reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące, że sekretarz Jana Pawła II uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Według kardynała Dziwisza, w filmie postawiono "zniesławiające zarzuty". Czy to dobra linia obrony? O tym rozmawiali w naszym programie dziennikarz Piotr Kraśko oraz katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

  17 października obchodzimy 66. rocznicę urodzin Macieja Barbeki, polskiego himalaisty, który zginął na Broad Peak. Jego syn Staszek stworzył film "Dreamland", w którym szuka odpowiedzi na pytania, które zawsze chciał zadać. Co tak naprawdę się stało z jego tatą? Ten film to wspomnienie i przede wszystkim uhonorowanie Macieja Berbeki jako wspaniałego ojca i dobrego człowieka.

  Pokazuje, że życie może się zacząć w każdym momencie. Nawet, gdy zbliżasz się do siedemdziesiątki, urodziłaś szóstkę dzieci i spędziłaś niemal pół wieku u boku człowieka, który cię poniża i tobą gardzi. Dzisiaj Jolanta Janus robi to, o czym zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze, piosenki, kocha i jest kochana. Jej historię opowiada film „Lekcja miłości”, który podbija festiwale i zdobywa liczne nagrody. O jego niezwykłej bohaterce rozmawialiśmy z twórczyniami filmu - Małgorzatą Goliszewską, Anną Stylińską i Katarzyną Mateją.

  Quebonafide uznawany jest za jednego z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich raperów. Każdy jego projekt cieszy się natychmiastowym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w przypadku nadchodzącego filmu dokumentalnego opowiadającym o Quebo. "Quebonafide: Romantic Psycho Film" zadebiutuje na 17. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

  Rok 2020 ze względu na pandemię koronawirusa zapisze się wielkimi literami na całym świecie, także w naszym kraju. Historie z życia Polaków w tym niezwykłym czasie pokaże dokument, nad którym pracują studenci łódzkiej szkoły filmowej. Mają już 250 bohaterów i ponad 150 godzin materiału. O szczegółach tego niezwykłego projektu opowiadali w naszym programie.

  Podczas rozpoczynającego się 31 maja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się premiera dokumentu ,,xABo: Ksiądz Boniecki”, który bierze udział w konkursie. Tegoroczna, 60. edycja festiwalu jest szczególna - jubileuszowa i w wersji online. O filmie, którego bohaterem jest ksiądz Adam Boniecki opowiadała reżyserka Aleksandra Potoczek.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Martynę Wojciechowską. Dziennikarka i podróżniczka świętuje kolejny sukces. W zeszłym tygodniu Martyna odebrała nagrodę za dokument "Ludzie Duchy" na prestiżowym festiwalu London International Filmmaker Festival of World Cinema. Dokument został nagrodzony kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego. O czym opowiada fabuła filmu? Dlaczego historia ta jest szczególnie ważna dla Martyny?

  Kino Hollywood wykrzywiło na zawsze obraz zombie, postaci z haitańskiej kultury. Co dla Haitańczyków oznacza zombie? Czy tamtejsza młodzież, która co roku odprawia rytuał voodoo polegający na chłoście zombie wie, jaka jest jego symbolika? Czy podczas tańca są pod wpływem środków odurzających? Z włoskim reżyserem Yurim Ancaranim, który jako pierwszy na świecie uwiecznił na taśmie rytuał voodoo rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Jak wygląda codzienność Haiti, kraju, który dla turystów jest rajem na ziemi, a dla miejscowych miejscem ciężkiej pracy pełnym wspomnień o niewolnictwie przodków?

  Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji powstał wyjątkowy dokument "Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie". Jak go oceniają absolwenci szkoły: Maciej Stuhr, Anna Oberc i Dorota Segda? Jak wspominają lata nauki? Z aktorami rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.