Jerzy Antkowiak - sławny projektant wspomina legendarną Modę Polską. "Ciągle komuś przeszkadzała"

389A1021
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jerzy Antkowiak – ikona mody polskiej
Jerzy Antkowiak – ikona mody polskiej
Najmodniejsze stylizacje w kolorze czerwonym
Najmodniejsze stylizacje w kolorze czerwonym
The Traitors. Zdrajcy: Malwina Wędzikowska o stylizacjach w programie
The Traitors. Zdrajcy: Malwina Wędzikowska o stylizacjach w programie
Modnie i wygodnie w podróży
Modnie i wygodnie w podróży
Szybka stylizacja: strój na komunię dla mamy
Szybka stylizacja: strój na komunię dla mamy
Jerzy Antkowiak jest ikoną polskiej mody. Był jednym z projektantów "Mody Polskiej" - przedsiębiorstwa państwowego działającego w latach 1958-1998. Jak wspomina tamte czasy? Co stało się z kolekcjami po upadku historycznego domu mody? Artystę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

"A jak Antkowiak"

27 maja w Kinogramie odbędzie się premiera dokumentu o ikonie polskiej mody Jerzym Antkowiaku - "A jak Antkowiak". Pomysłodawcą, producentem i drugim reżyserem jest Tomasz Ossoliński. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN mieliśmy przyjemność gościć projektantów: Jerzego Antkowiaka i Tomasza Ossolińskiego oraz modelkę Elżbietę Grabacz-Kopniak.

Jak doszło do spotkania Tomasza z legendarnym projektantem? - Poznaliśmy się 31 lat temu w Katowicach i tak ta moja zawodowa droga się rozpoczęła. Gdyby wówczas mi ktoś powiedział, że po 31 latach wyprodukuję film dokumentalny o Jerzym, to bym powiedział, że ktoś jest szalony - powiedział producent dokumentu "A jak Antkowiak".

Legenda polskiej mody

"Moda Polska" była przedsiębiorstwem państwowym założonym w Warszawie w 1958 r., a istniejącym do 1998 r. Projektantem był tam m.in. właśnie Jerzy Antkowiak. - "Moda Polska" ciągle komuś przeszkadzała. Kraj był taki jak był. Jego założycielką była Jadwiga Grabowska i założyła ją tylko dlatego, by Polki mogły ubrać się lepiej niż realizm socjalistyczny na to pozwalał - tłumaczył bohater dokumentu.

- "Moda Polska" była taką placówką, że musiała się rozlecieć po PRL-u, bo była takim łatwym kąskiem do zarządzania - dodał. Kiedy Moda Polska upadła, Jerzy Antkowiak z pomocą przyjaciół wykupił od syndyka masy upadłościowej to, co było w pracowniach i zgromadził u siebie w domu w piwnicy. Cenne kolekcje trafiły do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Elżbieta Grabacz-Kopniak była ostatnią modelką "Mody Polskiej", która miała do czynienia z przełomem dyrektorstwa Jadwigi Grabowskiej. Jak rozchwytywana wówczas gwiazda modelingu wspomina tamte czasy? Zobacz nasz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?