Jerzy Antkowiak

  Jerzy Antkowiak

  Moda Polska była najbardziej rozpoznawalną marką w historii rodzimej mody, a Jerzy Antkowiak jednym z najważniejszych projektantów. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Piotr Wotasik był na wernisażu wystawy "Jerzy Antkowiak i Moda Polska" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na wernisażu nie mogło zabraknąć modelek Antkowiaka. Wszyscy razem żyli jak jedna wielka rodzina. Jak wspominają czasy Mody Polskiej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy projektantki Mody Polskiej: Krystynę Wasylkowską i Katarzynę Raszyńską oraz wnuczkę Jerzego Antkowiaka, Julię Kromolicką. Jakim szefem był Jerzy Antkowiak? Jak u Pani Krystyny i Pani Katarzyny zaczęła się historia z Modą Polską? Czy wnuczka Antkowiaka od zawsze wiedziała, że chce pójść śladami dziadka? Skąd czerpie inspiracje w swojej pracy? Julia jest już po swoim pierwszym pokazie. Czy dziadek był z niej zadowolony?

  Przedsiębiorstwo państwowe Moda Polska zostało założone w 1958 roku. Aż do końca swojego istnienia promowało w naszym kraju aktualne kierunki mody światowej. Jednym z najlepszych projektantów zatrudnianych w firmie był Jerzy Antkowiak. Z okazji 60-lecia firmy zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN modelki związane z Modą Polską: Katarzynę Butowtt i Bognę Sworowską. Jak doszło do ich współpracy z Modą Polską? Obok nich usiadł na naszych kanapach projektant Tomasz Ossoliński, który postanowił wyprodukować film o Jerzym Antkowiaku i zorganizować wystawę dotyczącą Mody Polskiej. Kto jest reżyserem produkcji? Kiedy i gdzie będzie można obejrzeć wystawę? Dlaczego według naszych gości Moda Polska upadła pod koniec lat 90.?

  Podczas Warsaw Fashion Street modelki legendarnej Mody Polskiej znów - po 25 latach - spotkały się na wybiegu. W ten sposób chciały uhonorować swojego mistrza Jerzego Antkowiaka. Jak modelki wspominają pracę dla Mody Polskiej? Co podczas pokazu przygotowano dla projektanta? Jak przyjął niespodziankę? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Jerzy Antkowiak był czołowym projektantem mody lat 60. i 70. XX w. Wraz z zespołem Mody Polskiej tworzył innowacyjne kolekcje, o których marzyły wszystkie Polki. Pan Jerzy zaprosił Dzień Dobry TVN do swojego domu, aby pokazać ubrania ze swoich najsławniejszych kolekcji. Jak się okazało, na wieszakach wiszą prawdziwe dzieła sztuki, które - w połączeniu ze współczesnymi dodatkami - można śmiało założyć teraz. Czym charakteryzował się warsztat mistrza Jerzego?

  Jak wyglądała ich droga do sławy, jakie przeszkody mogą stanąć na drodze mężczyzny, który chce zostać projektantem? Czy świat projektantów mody jest raczej światem kobiet czy światem mężczyzn? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: Jerzy Antkowiak, który zaczynał swoją karierę w latach 60. w Modzie Polskiej, oraz Jakub Jacob Bartnik - zwycięzca pierwszej edycji Project Runway.

  Dziś wieczorem uczestnicy programu "Project Runway" zmierzą się z projektem seksownej damskiej bielizny! Czy dadzą radę? O polskiej pomysłowości i kreatywności w dziedzinie mody rozmawialiśmy z Jerzym Antkowiakiem i Tomaszem Ossolińskim.