Gorące tematy

Czy korzystanie z wi-fi na wakacjach jest bezpieczne? Ekspert wskazuje 3 poważne błędy, które popełniamy

Gorące tematy

Aktualizacja:

Wakacje w pełni, ale trudno zrobić sobie wolne od Internetu. W trakcie urlopu wielokrotnie logujemy się do wi-fi w hotelu czy restauracji. Czy to wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem? Na nurtujące pytania odpowiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Jak bezpiecznie łączyć się z wi-fi

Połączenie z Internetem jest bardzo pożądane i zwracamy na to uwagę, wybierając hotel czy pensjonat. Sprawdzamy w ten sposób bilety, atrakcje czy mapy dojazdów do różnych miejsc, które chcemy zwiedzić. Jednak nie zawsze wi-fi jest bezpieczne, nawet jeśli wszystko na to wskazuje. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

- Pamiętajmy, żebyśmy nie mieli w telefonie domyślnej opcji łączenia się z okolicznymi wi-fi. My sami decydujmy o tym, z jakim chcemy się połączyć. Połączenie z niebezpiecznym wi-fi może skutkować wieloma konsekwencjami - wyjaśnił ekspert.

Niebezpieczne wi-fi może być dostępne np. w dużych miastach europejskich. Wydaje się nam, że to miejskie połączenie, oferowane przez miasto, a prawda jest zupełnie inna. Bardzo często są to hotspoty, które udają te miejskie. Kiedy zalogujemy się np. do mediów społecznościowych, można wówczas przechwycić nasz login i hasło.

Czego nie robić z publicznego połączenia wi-fi?

Pierwszą i podstawową zasadą jest to, żeby w żadnym wypadku nie logować się do bankowości elektronicznej z publicznego połączenia. Zawsze wykorzystujmy w takich sytuacjach nasz własny transfer danych. Z pewnością będziemy musieli za to zapłacić, ale jest to o wiele bezpieczniejsze.

Po drugie warto też wyłączyć transfer plików, aby w trakcie korzystania z miejskiego wi-fi nie przekazać tego, co znajduje się w naszym urządzeniu. Po trzecie, łączymy się tylko ze stronami internetowymi, które zaczynają się od skrótu "https", jest to strona zabezpieczona, w przeciwieństwie do tej zaczynającej się od "http".

Należy także zapamiętać taką zasadę, żeby w trakcie połączenia publicznego, nie logować się i nie wpisywać żadnych haseł.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości