Zamieszczając w Internecie zdjęcia, na których widać twarz, niekoniecznie bierzemy pod uwagę, że w ten sposób upubliczniamy ważne informacje na swój temat. Dr Michał Kosiński, psycholog i wykładowca na Uniwersytecie Stanforda, w rozmowie z Marcinem Sawickim wyjaśnia, w jakim stopniu zwykły profilowy portret w mediach społecznościowych może posłużyć do odgadnięcia, kim jesteśmy.
Algorytm, który ze zdjęcia pozyskuje informacje o użytkowniku Internetu
Pierwsze badania przeprowadzone przez Michała Kosińskiego, o których było głośno, dowodziły, że algorytm na podstawie naszych śladów w Internecie, może skuteczniej opisać nasz charakter, niż zrobiłaby to osoba nam najbliższa.
W ramach kolejnego projektu naukowego, Michał Kosiński zebrał argumenty, przemawiające za tym, że istnieje możliwość odgadnięcia orientacji seksualnej człowieka na podstawie zdjęć z serwisów randkowych.
Do jakich wniosków doprowadziły eksperta najnowsze poszukiwania? – Z moich ostatnich badań wynika, że niestety firmy na całym świecie zaczęły stosować algorytmy, które mogą wziąć zdjęcie twarzy człowieka, np. profilowe z serwisu randkowego czy platformy społecznościowej i na podstawie tego zdjęcia algorytm bardzo łatwo może odkryć intymne cechy człowieka, jego orientację polityczną, osobowość – poinformował ekspert.
Z jaką skutecznością zwykłe zdjęcie zamieszczone w mediach społecznościowych może posłużyć do odgadnięcia, kim jesteśmy? – Z bardzo wysoką dokładnością. Jako psycholog kształciłem się, używając klasycznych narzędzi badawczych, np. kwestionariuszy osobowości. Okazuje się teraz, że odpowiedzi z kwestionariusza można zastąpić jednym zdjęciem profilowym, które pokazuje się algorytmowi - powiedział Michał Kosiński. Dodaje, że pojedyncze informacje nie są wystarczające, by odkryć intymne cechy człowieka, ale jeśli doda się przewidywania, robią się dużo bardziej dokładne.
Na co zwraca uwagę algorytm analizujący zdjęcie?
– Algorytm na pewno zwróciłby uwagę na orientację głowy, na to, czy człowiek patrzy w dół, czy do góry – wyjaśnia ekspert. Dodaje, że algorytm zwróciłby też uwagę na zarost, makijaż, okulary, a także mikroekspresję, czyli wraz twarzy. Wychwytuje informacje, które dla człowieka patrzącego na zdjęcie byłyby trudne do zinterpretowania. Na podstawie koloru szminki może np. wyciągać wnioski dotyczące poglądów politycznych.
– Już dziś algorytmy decydują o losach jednostki – mówi ekspert. Wyjaśnia, że często przez algorytmy są oceniane testy na studia, czy aplikacje na stanowiska pracy.
Aby dowiedzieć się, co jeszcze może zdradzić twoje zdjęcie, obejrzyj cały wywiad z Michałem Kłosińskim. Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Rozmawiaj, nie szpieguj. Jak bezpiecznie odkrywać z dzieckiem świat Internetu?
Powstał nowy algorytm w walce z COVID-19. Wskazuje pacjentów wysokiego ryzyka
Autor: Magdalena Zamkutowicz
Reporter: Marcin Sawicki