Zwierzęta

Jak nauczyć psa aportowania? Ekspert: „Udomowienie spowodowało, że pies chce się z nami podzielić tym, co złapał”

Zwierzęta


Nauka komend to nie tylko trening posłuszeństwa, ale także zabawa oraz tworzenie więzi między psem i jego właścicielem. Chcąc nauczyć swojego czworonoga nowych sztuczek dobrze jest znać odpowiednią technikę. Jedną z najbardziej podstawowych komend jest aportowanie, którą zaprezentował nam instruktor Radek Ekwiński.

Nauka aportowania

„Aport” należy do najpopularniejszych psich komend. Z kolei pogoń za przedmiotem jest jedną z najbardziej naturalnych reakcji czworonogów. Przedmiotem służącym do aportowania może być piłka lub patyk.

Namierzenie celu, pogoń, a potem uchwycenie zdobyczy – od dziesiątków tysięcy lat psy tak zdobywały swoją miskę

- tłumaczył Radosław Ekwiński, instruktor szkolenia psów.

Mimo że pościg za celem leży w psiej naturze, to nie każdy psiak jest zainteresowany aportowaniem. Zdaniem eksperta, właściciel może wówczas wybrać jedną z dwóch metod treningowych:

Albo skojarzyć ten aport – tę piłkę, ten patyk, z czymś, co dla psa jest miłe i ładnie pachnie, a więc trochę karmy, która jest dla niego atrakcyjna, albo zmieniać zabawki, aż trafimy na taką, która dla psa w końcu będzie ciekawa

ABC aportowania

Chcąc nauczyć psa aportowania powinniśmy skłonić go do gonitwy. Możemy to zrobić po przez zabranie mu zabawki sprzed nosa. Kolejnym, trudniejszym krokiem jest trening oddawania danego przedmiotu.

Dzikie psowate nie oddają, bo w momencie złapania zostaje jeszcze tylko rozszarpanie zdobyczy, a potem wielki obiad. Udomowienie spowodowało, że pies chce się z nami tym, co złapał podzielić i my z tego korzystamy przy pracy wszystkich psów myśliwskich

– wyjaśnił Radosław Ekwiński.

W momencie, w którym nasz dumny czworonóg wraca ze swoją zdobyczą, nie należy mu jej wyszarpywać, lecz dokonać wymiany. Jest to najprostszy i najbardziej pozytywny sposób.

Oddaj mi swoje, a dostaniesz moje – obydwoje mamy coś z tego, obydwoje fajnie się bawimy

– podkreślił instruktor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak nauczyć psa chodzenia na "luźnej smyczy"? "Po 3-4 tygodniach każdy spacer będzie przyjemnością"

Co zrobić, żeby pies się słuchał na spacerze? Jak wybrać najlepszą smycz?

Uczenie komend, czyli jak rozmawiać z psem. „Nagrodą dla psa może być również zabawa”

Autor: Agata Polak

Reporter: Emilia Sawicka

Pozostałe wiadomości