Zwierzęta

Gry dla psów na rozwój inteligencji i sprawności fizycznej

Zwierzęta

Aktualizacja:
Fot. Artur Debat / Getty Images

Gry dla psów są bardzo ważnym elementem kształtującym prawidłowy rozwój intelektualny i manualny zwierzęcia. Zróżnicowany kształt zabawek motywuje pupilka do koncentracji, a przekąska zdobyta w trakcie zabawy sprawia dodatkowo wielką radość.

Gry dla psów to ważna część życia czworonogów i sposób na budowanie relacji z właścicielem. Wzmacniają więź z pupilem i zmuszają go do aktywności fizycznej. Zabawa z psem rozładowuje nieposkromione pokłady energii zwierzaka i rozwija jego umiejętności manualne.

Więcej:

Gry dla psów – dlaczego są takie ważne?

Każdy czworonożny przyjaciel rodziny wymaga odpowiedniej opieki i zabawy. Pies, który się nie wyszaleje, może dokazywać i dokuczać właścicielowi. Wolny czas pupila należy efektywnie spożytkować. W przeciwnym wypadku pies zaczyna się nudzić i wykorzystywać do zabawy to, co znajdzie się na jego drodze. Najpopularniejsze gry dla psów są związane z jedzeniem. W takiej zabawie głównym zadaniem jest odnalezienie karmy, dzięki czemu pies je wolniej niż z miski, a przy okazji rozwija swoje umiejętności.

Zabawa jest dla psów nie tylko zabiciem wolnego czasu, ale też nauką . Gry logiczne, zręcznościowe i edukacyjne motywują zwierzęta do przemyślanych ruchów i pogłębiają ich wiedzę. Są również świetnym treningiem fizycznym i psychicznym dla każdego psa. Ponadto spowalniacze jedzenia redukują problemy jelitowe zwierzęcia oraz hamują rozwój otyłości. Zapach suchego pokarmu wzbudza ciekawość zwierzaka i zmusza go do poszukiwania jak najkorzystniejszych rozwiązań.

Mata węchowa dla psa

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się mata węchowa stworzona z polaru lub innego miękkiego materiału. Matę węchową można w łatwy sposób zrobić samemu, przy użyciu swetra, koca lub ręcznika. Wystarczy pociąć materiał na długie paski i przymocować je do dziurkowanej maty do zlewu lub wycieraczki podłogowej. Pozostaje tylko wrzucić chrupki między paski i gotowe! Maty węchowe mogą więc stanowić podstawę ciekawej gry dla psa, zarówno małego, jak i dużego.

Zobacz także: Adopcja trudnego psa - jak sobie z nim radzić?

Strategiczne gry dla psów

Kolejny pomysł na zabawę dla łapczywych piesków to gra strategiczna, która rozrusza nawet najbardziej leniwego czworonoga. Rodzajów tego typu gier jest mnóstwo, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla swojego pupila. Zabawki strategiczne rozwijają inteligencję psa i jego zdolności manualne. Gry składające się z kilku elementów pobudzają zwierzę do myślenia i wymuszają skoncentrowanie się na danej rzeczy. Najpopularniejsze gry dla psów składają się z wielu zakamarków, korytarzy i wgłębień , które zachęcają czworonoga do kreatywności i zabawy.

Zręcznościowe gry dla psów

Bardzo lubianą przez psy zabawką jest kula-smakula wykonana z gumy kauczukowej , niekiedy z plastiku lub wikliny. W jej wnętrzu znajdują się przysmaki dla psa, które podczas turlania wydostają się na podłogę. Niektóre kule zawierają dodatkowo labirynt, który sprawia, że karma nie pokaże się zbyt szybko. Kula motywuje czworonogi do aktywności fizycznej i psychicznej oraz jest doskonałym treningiem dla każdego psa.

Zobacz także: Psiaki i kociaki, które zbierają więcej lajków niż Ty!

Multimedialne gry dla psów i kotów

Wraz z rozwojem technologii rośnie również zapotrzebowanie na gry dla zwierząt. W sklepach internetowych znajdują się aplikacje na telefony i tablety przeznaczone dla… psów i kotów! Wybór gier dla zwierzaków jest dość pokaźny, a do najpopularniejszych należy łapanie myszy, much i wskazywanie obrazków łapą lub nosem. Gry dla psów i kotów umożliwiają wybranie szybkości poruszania się zdobyczy oraz rodzaju bohatera. Niektóre aplikacje dają możliwość wspólnej gry z psami i kotami , dzięki czemu czas ze zwierzakiem jest ciekawszy i urozmaicony.

Gry dla psów – rodzaj tworzywa jest istotny!

Wybór gier i zabawek dla psów daje możliwość dostosowania materiału, z którego wykonany jest gadżet, do rasy, wieku i upodobań zwierzaka. Wyróżnia się m.in. zabawki stworzone z pluszu, drewna lub plastiku. Ważne jest, aby produkt był bezpieczny i wygodny do czyszczenia. Szczeniakom i mniejszym psom zaleca się zabawki pluszowe , w których chowa się piszczące elementy lub przysmaki. Zajmą one psa przez długi czas, a dodatkowo będą świetną formą przytulanek. Większe czworonogi ucieszą się z drewnianych talerzy , które zawierają koreczki ukrywające przysmak. Należy jednak pamiętać, że taka zabawka łatwiej się brudzi i dłużej schnie. Z tego powodu warto wybrać te wykonane z akrylu, powszechnie zwane plastikowymi, które są lekkie i łatwe do czyszczenia.

Gry dla psów DIY

Najpopularniejsze gry dla psów mają związek z jedzeniem, ale nie są jedyną propozycją dla czworonożnych przyjaciół. Gry edukacyjne dla psów można wykonać własnoręcznie, z wykorzystaniem pudełek, tuneli i piłeczek. Najważniejsze jest to, aby pies się ruszał i wykorzystywał swoje umiejętności do zabawy . Zabawa z czworonogiem to również wydawanie komend i nauka sztuczek. Prawidłowe szkolenie psa powinno być oparte o wiedzę książkową, ponieważ w innym przypadku nie przyniesie zamierzonych rezultatów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości