Ogród

Jak założyć ogród włoski na małym i dużym terenie – rady i wskazówki

Ogród

Aktualizacja:
iStockphototerra24/Getty Images

Wykonanie ogrodu włoskiego nie jest proste, jednak warto włożyć trochę pracy, by cieszyć się własnym ogrodem w tym stylu. Jak go założyć? Jest kilka prostych zasad, których należy przestrzegać przy jego kreowaniu.

Ogród włoski, zwany inaczej renesansowym, swoimi początkami sięga epoki odrodzenia. Jest również swego rodzaju potomkiem starożytnych ogrodów rzymskich, które pod wieloma względami przypominały już wówczas renesansowe ogrody włoskie. Ogród w stylu włoskim stanowi ważną część europejskiego dziedzictwa kulturowego ze względu na wpływ, jaki wywarł na później powstałe style sztuki ogrodniczej. Uważa się go między innymi za bezpośredniego przodka ogrodów barokowych (inaczej zwanych francuskimi). Wśród podobieństw między nimi dostrzega się np. umiłowanie symetrii i geometrii oraz chęć zapanowania człowieka nad naturą (w ogrodzie włoskim jednak było i jest to znacznie subtelniejsze niż w ogrodach w stylu francuskim).

Charakterystyka ogrodów w stylu włoskim

Podstawową cechą włoskich ogrodów była od dnia powstania tego stylu ogrodnictwa geometryczność. Niezależnie od wielkości działki, cały teren dzielono na kwadratowe mini ogrody poprzedzielane alejami przecinającymi się ze sobą pod kątem prostym. Każdy z takich mini ogrodów w widoczny sposób miał być dopełnieniem budynku mieszkalnego, do którego musiał być dopasowany pod względem estetyki, oraz ogradzany był niskim żywopłotem, zazwyczaj sięgającym do kolan spacerowiczów. Po wewnętrznej stronie żywopłotu umieszczano rośliny w kompozycji przypominającej z góry ornament lub sam żywopłot również w podobnym kształcie.

Ornamenty były tak bardzo regularne oraz symetryczne, iż twierdzono niejednokrotnie, że wyglądają sztucznie. Wśród wielu popularnych wzorów dominował ornament węzłowy, który stwarzał wrażenie, jakby kwiaty oraz żywopłoty przeplatały się ze sobą (jak skręcone sznurki). Prócz ornamentu węzłowego ogrody włoskie słynęły z częstego zastosowania figur geometrycznych jako podstawy całej kompozycji. Nierzadko wykorzystywano koła, kwadraty, trójkąty, a oprócz tego również gwiazdy i łuki.

W przeciwieństwie do francuskiego, włoski styl ogrodniczy nie wymagał od twórcy całkowitej symetrii. Po przeciwległych stronach ścieżki głównej zatem mogły występować zupełnie inne wzory.

Ogród włoski – rośliny

Mimo swojej nazwy ogród włoski w zależności od kraju, w którym go zakładano, zawsze był tworzony z wykorzystaniem roślin charakterystycznych dla danego klimatu. Polecamy zatem, aby w tworzeniu własnego ogrodu w stylu włoskim wykorzystać nie rośliny rosnące na terenie Morza Śródziemnego (cyprysy, mirt, laur), ale te polskie, typowe dla strefy klimatycznej umiarkowanej. W ten sposób łatwiej będzie o nie dbać.

Wśród drzew liściastych popularne są graby i lipy, możesz jednak wybrać te, które najbardziej lubisz. Tak samo zresztą w przypadku doboru kwiatów. W Polsce bardzo często można spotkać tulipany i róże. Obecnie jednak używa się również wielu gatunków roślin introdukowanych na polski grunt, które doskonale się tu przyjęły. Wśród nich znajdują się niezmiennie: bukszpan, cyprysy, szafirki, irysy, malwy oraz inne rośliny ozdobne. Pamiętaj również o ziołach, które są jedną z cech charakterystycznych ogrodu włoskiego. Doskonale sprawdzą się w kuchni jako „efekt uboczny” przydomowego parku.

Woda w ogrodzie włoskim

Tradycyjnie we włoskich ogrodach znajdowało się dużo ujść wody w postaci fontann (zwykle budowanych na planie koła, kwadratu lub innej figury geometrycznej – najczęściej równobocznej). Niekiedy zdarzały się strumyczki, częściej oczka wodne. Zamontowanie własnej małej fontanny w ogrodzie będzie już wymagało pracy specjalistów. Warto zwrócić się z prośbą do firmy posiadającej doświadczenie w tym obszarze, aby uniknąć źle wykonanej pracy i rozczarowania.

Jak stworzyć własny ogród w stylu włoskim?

Aby nie ponosić niepotrzebnych wydatków, zastanów się w pierwszej kolejności, czy znajdziesz czas na pielęgnowanie takiego ogrodu. Charakterystyczną cechą ogrodów w stylu włoskim jest misterność ich wykonania. Liczy się każdy szczegół i czasem wystarczy tydzień zaniedbania, żeby ogród przestał wyglądać tak, jak powinien. Podstawowym zatem warunkiem założenia własnego włoskiego ogrodu jest posiadanie czasu na jego pielęgnację.

Wykreowanie takiego ogrodu, oprócz czasu, będzie od ciebie wymagać również dużego nakładu pracy. Efekty jednak zwykle są powalające, a sam ogród wprowadzi cię w dobry nastrój.

Do stworzenia własnego ogrodu będziesz potrzebować szczegółowego planu działania. Przyda się również pomoc architekta krajobrazu lub też profesjonalnego ogrodnika (przynajmniej na początku). Jeżeli jednak chcesz wykonać pracę samodzielnie, pamiętaj, aby przy wyborze każdej rośliny zapoznać się z jej wymaganiami glebowymi i środowiskowymi. Zadbaj również o system irygacyjny oraz przygotowanie ziemi pod kątem pozbycia się szkodników oraz w kwestii spulchnienia gruntu.

Zobacz też:

Hortensje – kwiaty urzekające swoim wyglądem. Jak dbać o nie w prawidłowy sposób?

Huśtawka ogrodowa handmade. Jak wykonać ją krok po kroku?

Naturalne nawozy i środki ochrony rośliny. Bez problemu zrobisz je w domu

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości