Dom

Marzy ci się zimowy ogródek ziołowy? Zobacz, jak uprawiać rośliny i zioła w domu

Dom

Aktualizacja:

Zimowy ogródek na parapecie w kuchennym oknie? Dziś Izabela Szarmach i Olga Piórkowska podpowiedziały, jakie rośliny i zioła można uprawiać i jak się do tego zabrać.

Zioła w środku zimy

Jeśli marzy nam się zimowy parapet, pełen aromatycznych ziół, musimy pomyśleć o tym dużo wcześniej. Ze względu na olbrzymie znaczenie światła zioła powinniśmy zasiać już w wakacje, na przełomie lipca i sierpnia. Co możemy zasadzić?

Najbardziej popularne są natka, bazylia kolendra, tymianek, mięta, melisa. Należy kierować się jednak własnym gustem i posadzić rośliny, które używamy w kuchni.

Rozsiewy możemy zrobić w jednorazowych doniczkach. Wsypujemy do nich specjalną ziemię do rozsady oraz ziarenka ziół, następnie przykrywamy kolejną warstwą ziemi. Po wyrośnięciu rośliny możemy przesadzić ją w większą doniczkę.

Siejąc to, musimy zadbać, aby była wystarczająca liczba światła. Najlepiej to zrobić na oknie, ale też okno od strony północnej nie będzie dobre, bo słońca jest za mało. Wybierajmy bardziej nasłonecznione parapety.

- powiedziała Olga Piórkowska.

Jak podlewać zioła?

Częstym problemem jest podlewanie kwiatów i ziół. Najczęściej albo zapominamy o ich nawodnieniu, albo je przelewamy, przez co rośliny zaczynają gnić. Zioła lubią wilgoć. Jaka jest odpowiednia ilość wody dla tych roślin?

Nie ma złotego środka, ja proponuje wsadzić palec w ziemię i sprawdzić. Ziemia nie może być ani sucha, ani mokra, ma być świeża.

- dodała Izabela Szarmach.

Aby zapobiec przelaniu rośliny, na dno doniczki warto wysypać warstwę drenującą, a dopiero później wsypać ziemię. Kamyki będą odprowadzały nam nadmiar wody.

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości