Nie wiesz, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską i jak dbać o ten wyjątkowy kwiat poza okresem bożonarodzeniowym? Przy odrobinie wysiłku roślina będzie cieszyć oko przez cały rok, a osoby bardziej doświadczone w ogrodnictwie będą mogły nawet ją rozmnożyć i obdarować wyhodowanymi sadzonkami swoich bliskich. Gwiazda betlejemska, nazywana również poinsecją oraz wilczomleczem nadobnym lub pięknym, efektownie prezentuje się nie tylko zimą.
Uprawa gwiazdy betlejemskiej
Kupując gwiazdę betlejemską w sklepie, warto zwrócić uwagę na pewne niepozorne szczegóły, które mogą mieć jednak ogromny wpływ na żywotność rośliny i jej zdrowie. Nie należy wybierać sadzonek znajdujących się blisko drzwi lub okien, które narażałyby je na przeciągi. Nie zaleca się również kupowania kwiatów, które mają wyjątkowo wysuszone podłoże, co nierzadko jest bezpośrednią przyczyną przedwczesnego gubienia liści. Jeśli chcesz, żeby ta typowo zimowa roślina przetrwała do Bożego Narodzenia w idealnym, nienaruszonym stanie, wybieraj takie egzemplarze w sklepie, które mają dobrze wykształcone, zielone liście oraz intensywnie wybarwione płatki.
W uprawie gwiazdy betlejemskiej trzeba pamiętać przede wszystkim o dobrze wybranym stanowisku i podłożu. Sadzonki powinny rosnąć w miejscach jasnych i ciepłych, z rozproszonym światłem. Doniczek nie należy jednak umieszczać w pobliżu grzejników czy kominków, gdzie temperatura znacznie przekracza wartość pokojową. Gwiazda betlejemska potrzebuje torfowego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Roślina źle reaguje na przeciągi i mróz, dlatego przy transporcie ze sklepu do domu trzeba zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie i ochronę przed zimnem. Nawet krótkotrwałe narażenie rośliny na niskie temperatury może doprowadzić do jej stopniowego, przedwczesnego obumierania.
Gwiazda betlejemska – rozmnażanie rośliny w warunkach domowych
Rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej w warunkach domowych jest dość trudne i nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Jeśli jednak masz nieco więcej doświadczenia w uprawie roślin, możesz podjąć próbę wyhodowania własnych sadzonek.
Najpopularniejszy sposób na pozyskanie nowych sadzonek to wegetatywne rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej. Zabieg ten przeprowadza się w okresie od kwietnia do lipca, polega on na przycięciu pędów wierzchołkowych o długości około 20 cm. Każdy z przyciętych pędów powinien mieć przynajmniej kilka rozwijających się liści. W przypadku zdrowych i dobrze rozwijających się egzemplarzy z jednej gwiazdy betlejemskiej można pozyskać około 5 młodych sadzonek.
Pobrane w ten sposób sadzonki należy umieścić na kilka dni w wodzie, a następnie przesadzić je do pojemnika wypełnionego mieszanką piasku i torfu. Zaleca się stosowanie proporcji 1:1. Młode rośliny trzeba obficie podlać i przenieść do miejsca ciepłego i jasnego. W tym okresie niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja, czyli przede wszystkim regularne podlewanie i zapewnienie stałej, wysokiej wilgotności powietrza. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza dla sadzonek wynosi nawet 90%. W domu można uzyskać ją poprzez owinięcie kwiatów folią, która przez cały ten czas będzie imitować warunki szklarniowe. W ciągu miesiąca nowe rośliny powinny się już dobrze ukorzenić i wtedy też można wysadzić je na miejsce stałe.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Pielęgnacja kwiatów – wskazówki
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej polega na regularnym i dość obfitym podlewaniu sadzonek, przy czym roślina jest wrażliwa zarówno na niedobór wody, jak i na jej nadmiar. Nieco lepiej jednak radzi sobie z chwilowym przesuszeniem. Podmokłe podłoże osłabia kwiat i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, które trudno zwalczyć. W najgorszych przypadkach może prowadzić do nieodwracalnego gnicia korzeni. Raz na dwa tygodnie warto zasilić gwiazdę betlejemską dawką nawozu dla roślin kwitnących.
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej po przekwitnięciu polega na skróceniu wszystkich pędów rośliny, mniej więcej na wysokości 2–4 pąków. Roślina powinna przejść w stan spoczynku zaraz po zrzuceniu wszystkich liści. Aby ułatwić jej przezimowanie w warunkach domowych, warto wynieść ją na około 5–6 tygodni do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 13–15℃. W tym czasie rośliny nie należy podlewać i nawozić. W kolejnym roku uprawy, w marcu lub kwietniu, roślinę warto przesadzić do doniczki ze świeżą, żyzną glebą.
Zobacz też:
- Co ugotować na Święta Bożego Narodzenia?
- Święta w górach – okazja na wypoczynek w gronie najbliższych!
- 3 pomysły na stworzenie świątecznego nastroju
- Jak dbać o gwiazdę betlejemską? "Nie możemy doprowadzić do przechłodzenia tej rośliny"
Autor: Adrianna Kowalczyk