Co ugotować na Święta Bożego Narodzenia?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych poszukiwań inspiracji kulinarnych. Na kilka dni przed wigilią tłumy ludzi odwiedzają centra handlowe, aby zrobić ostatnie zakupy. Chcąc uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów, warto z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie potrawy i zrobić zakupy zanim wybuchnie przedświąteczna gorączka. Co przyrządzić na Święta Bożego Narodzenia?

Potrawy, które znajdą się na wigilijnym stole, nie zawsze muszą odpowiadać nakazom tradycji. Klasyczny karp, pomimo tego, że uchodzi za jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia, nie każdemu odpowiada smakowo. Zastanawiając się nad tym, co przygotować na święta, warto wybrać takie potrawy, które będą smakować całej rodzinie. Gdzie szukać inspiracji i jak stworzyć prawdziwie wigilijny klimat?

Zobacz też: Jak nauczyć się gotować? Porady dla początkujących >>>

Co ugotować na Święta Bożego Narodzenia? Przepisy na smaczne potrawy

Dwanaście tradycyjnych dań to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które na co dzień niewiele czasu spędzają w kuchni. Przygotowując wigilię we własnym domu, można stworzyć autorskie wariacje na temat klasycznych świątecznych potraw. Co powinno znaleźć się na stole?

  • Ryby – w wielu polskich domach tradycyjnie serwuje się karpia. Pomimo tego, że nie wyróżnia się smakowo, jest obfity w ości i często mulisty, znaczna część rodzin nie wyobraża sobie wigilii bez tej właśnie ryby. Przed zakupem warto upewnić się, jakie jest jej pochodzenie oraz wiek. Warto pamiętać, że karp należy do ryb średniotłustych, jednak po panierowaniu i usmażeniu jego kaloryczność znacznie wzrasta. Dobrym rozwiązaniem jest upieczenie go w piekarniku z dodatkiem ulubionych ziół. Chcąc urozmaicić menu lub znaleźć alternatywę dla karpia, dobrym pomysłem jest przyrządzenie łososia , pstrąga lub sandacza . Będą doskonałe po upieczeniu w naczyniu żaroodpornym lub w folii. Mają ciekawy smak i można przygotować je na wiele sposobów.
  • Pierogi – zastanawiając się na tym, co przyrządzić do jedzenia na Święta Bożego Narodzenia, warto pomyśleć o klasycznych pierogach. Potrawa sprawdzi się równie dobrze w przypadku wegetarian. Możliwość przyrządzenia różnego rodzaju farszów sprawia, że pierogi nadają się jako słodka przekąska dla dzieci oraz jako mięsne danie główne. Na stole wigilijnym królują pierogi ruskie oraz pierogi z kapustą i grzybami . Jeśli jednak żadna z tych wersji nie cieszy się naszym uznaniem, warto spróbować połączenia szpinaku, suszonych pomidorów i sera. Chcąc przyrządzić danie na słodko , można wykorzystać chudy twaróg, dżem, a także owoce – borówki, maliny lub truskawki. Z uwagi na porę roku, należy zaopatrzyć się w mrożonki, którymi można bezpośrednio nadziewać ciasto.
  • Zupa – na polskich stołach najczęściej króluje barszcz czerwony z uszkami lub grzybowa . W niektórych regionach kraju pojawia się także zupa rybna . Chcąc zmodyfikować tradycyjne menu, warto postawić na nowe smaki. Niezwykle aromatyczna i prosta w wykonaniu jest zupa krewetkowa , będąca alternatywą dla zupy rybnej. Można skusić się także na gulasz , uzupełniony o ulubione warzywa i grzyby – może stanowić bardziej sycącą wersję tradycyjnej zupy.
  • Dodatki – do innych dań na gorąco podawanych podczas Świąt Bożego Narodzenia należy na przykład kapusta z grzybami . Niestety, pomimo tego, że jest smaczna, może wywoływać wzdęcia z powodu ciężkostrawnych grzybów i kapusty. Alternatywą może być szybki w przygotowaniu bigos z kapusty pekińskiej, pomidorów z puszki, marchewki i ulubionych ziół.

Co jeszcze na Święta Bożego Narodzenia? Przepisy na słodkości

Zobacz też: Pasta jajeczna na śniadanie i kolację – pomysły i przepisy >>>

Oprócz dań głównych, na wigilijnych stołach pojawiają się również różnego rodzaju słodkości. W zależności od regionu Polski, mogą przybrać odmienną postać – na Śląsku króluje moczka, na Kaszubach miodny kuch, zaś na Podlasiu kutia. Co słodkiego warto przygotować na święta?

  • Pierniczki i ciasteczka – w wielu rodzinach wspólne dekorowanie ciastek jest jedną ze świątecznych tradycji. Bardzo popularne są wypieki maślane oraz te z dodatkiem przyprawy do pierników. Gotowe polewy i ozdoby można znaleźć w sklepach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować sos czekoladowy lub cytrynowy, którym udekorujemy nasze wypieki.
  • Makiełki – na Śląsku znane również jako makówki, stanowią jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Przygotowuje się je z maku, sucharów lub bułek, mleka, cukru oraz bakalii. Można użyć ulubionych orzechów, suszonych owoców oraz wiórek kokosowych. W niektórych częściach kraju odpowiednikiem makiełek jest makowiec w formie ciasta.
  • Kompot z suszonych owoców – zastanawiając się, co przygotować na święta do picia, warto postawić na tradycyjny kompot z suszu. W tym celu można wykorzystać figi, suszone śliwki czy morele. Niezwykle aromatycznego smaku nada mu cynamon w połączeniu z kardamonem.

Zobacz też: Rozgrzewające zupy - przepisy Darii Ładochy >>>

Oprócz przygotowania menu, warto z wyprzedzeniem przemyśleć, co kupić na święta i jakie prezenty najbardziej ucieszą naszych bliskich. W wielu przypadkach zakup upominków może okazać się wyzwaniem, szczególnie jeśli dana osoba nie wykazuje zapotrzebowania na konkretną rzecz. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z bezpiecznych klasyków lub obdarować bliskich własnymi wypiekami oraz słodkościami.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości